Lukašenko vastu esitati Saksamaal süüdistus

Foto: SCANPIX / www.imago-images.de

Rühm valgevenelasi esitas Saksa kohtule inimsusevastaste kuritegude süüdistuse Valgevene juhi Aleksandr Lukašenko ja tema valitsuse vastu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rühma esindavate advokaatide sõnul puudutab süüdistus inimsusevastaseid kuritegusid. Süüdistus sisaldab dokumenteeritud vägivalda, süstemaatilist piinamist ja muud väärkohtlemist opositsiooni meeleavaldajate vastu.

Juhtumeid on advokaatide Mark Lupschitzi, Onur Ozata, Roland Krause ja Benedikt Luxi kinnitusel üle saja.

Advokaadid ütlesid avalduses, et esitasid ohvrite nimel Karlsruhe föderaalprokuratuurile kaebuse Lukašenko ja teiste Valgevene julgeolekutöötajate vastu.

Prokuratuur kinnitas kaebuse saamist.

Lukašenko-vastased meeleavaldused algasid eelmise aasta augustis, kui ta kuulutas end presidendivalimiste võitjaks, kuid opositsiooni hinnangul oli valimistulemus võltsitud. Lääneriigid ei ole Lukašenko legitiimsust kinnitanud. 

"Valitsus rõhub oma elanikkonda rängalt, surudes maha proteste, korraldades põhjendamatuid vahistamisi, võttes opopsitsionääre poliitilistel motiividel kriminaalvastutusele ja kasutades teisi rõhumise vorme," ütlevad advokaadid.

Kõik hagejad olnud vangis ning on teatanud põhjendamatust kinnipidamisest, piinamisest ja väärkohtlemisest, lisavad nad.

"Neid on hoitud liiga väikestes kongides või transpordisõidukites ning füüsiliselt väärkoheldud, alandatud, ähvardatud, solvatud ja muul moel alandatud."

Kaebus esitati universaalse jurisdiktsiooni pühimõttel, mis lubab võõrriigil mõista kohut inimsusvastaste kuritegude, seal hulgas sõjaroimade ja genotsiidi üle nende sooritamiskohast sõltumata.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: ERR / BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: