Seer: registreerimisjärjekorras pole praegu mõtet oodata, uusi aegu ei tule
Covid-19 vaktsineerimise töörühma juht Marek Seer tõdes, et otsus tekitada vaktsineerimisele registreerimise niinimetatud ooteruum patsiendiportaali ei õnnestunud. Seer teatas teisipäeva õhtul, et praegu pole enam mõtet ootejärjekorras olla ning uusi vaktsineerimisaegu on oodata nädalavahetusel.
Seeri sõnul olid vaktsineerimisajad teisipäeva õhtul kella seitsme seisuga otsa saamas ning alles veel ligukaudu 3000 aega.
"Praegu me rohkem aegu vaktsineerimiseks juurde ei lisa, aegade tilgutamise lõpetame ära, see tähendab, et enam pole mõtet ootejärjekorra soodata," lausus Seer "Ringvaates".
Seeri sõnul lõpetati argipäevadel aegade lisamine selleks, et võimaldada ülekoormatud süsteemis juurdepääsu teistele teenustele.
"Hakkame aegu lisama suuremate portsudena. Seda nädalavahetustel, et ei oleks häiritud muud teenused," ütles Seer.
Seeri sõnul lisanduvad uued vaktsineerimisajad laupäeval ja neid peaks tulema vähemalt 25 000.
Kiik: eesmärk on koormust hajutada
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles "Aktuaalses kaameras", et kõik saavad mai ja juuni jooksul vaktsiini kätte, kuid kahjuks läheb sellega veel aega.
Vaktsineerimisele registreerimise süsteemi kavatsetakse Kiige sõnul paremaks muuta. "Meie eesmärk on kindlasti süsteemi paremaks muuta, paremini koormust hajutada ja tagada ligipääs vajalikele teenustele. Laupäeval avame uued vaktsineerimise ajad. Ootame tarnegraafikute järel, mis pidid tulema nädala algul. Siis on meil suurusjärgus 20 000+ aega järgmisteks nädalateks," lubas Kiik.
Kiige sõnul vaadatakse vaktsiinide suunamisel, kus on vaktsineerimisaegade järele suurem nõudlus ja aegade kiirem täituvus ning suunatakse vaktsiine rohkem sellistesse kohtadesse.
"Tagantjärele otsustaks teisiti"
Seer tunnistas teisipäeval ERR-ile, et kui praegu saaks otsustada, siis oleks niinimetatud ooteruum lahendatud teisiti.
"Tuleb tunnistada, et meie otsus, kus ooteruum asub patsiendiportaali, mitte digiregistratuuri ees, ei ole õnnestunud. Sellel ajahetkel tundus see hea variant, praegu tagantjärele vaadates otsustaks teisiti," ütles Seer ERR-ile.
Seeri sõnul on töörühm arutanud, kas saaks järjekorralahenduse praegu tõsta ümber patsiendiportaalist digiregistratuuri ette, kuid paraku ei aitaks see hetkemuret lahendada. "Selle tegemine võtaks nii kaua aega, et selle valmimiseks oleks meil praegune ummik lahenenud. Samuti tuleb arvestada, et digiregistratuur on tugevalt läbi põimunud tervishoiuasutuste it-süsteemidega ja seetõttu kiireid lahendusi ei ole," märkis Seer.
"Praegune suur tung ja pikad järjekorrad peaksid lähipäevil lahenema. Seni saab retsepte vaadata eesti.ee-st, eriarstile aja panna telefoni teel ja koroonatesti tulemust vaadata SYNLABi rakendusest testi.me," lisas Seer.
"Palume vabandust nende kasutajate ees, kes peavad ühises järjekorras ootama teiste patsiendiportaali teenuste kasutamiseks," ütles Seer veel.
Möödunud nädala neljapäeval üle 40-aastastele avatud võimalus digiloos end vaktsineerimisele kirja panna on süsteemis tekitanud pika järjekorra, ootejärjekorras on korraga tuhandeid inimesi ja ooteaeg võib olla üle tunni.
Digiloo ummistumine tähendab aga, et süsteemi ei pääse inimesed, kes soovivad siseneda teisel põhjusel, näiteks eriarstile aja panemiseks.
Toimetaja: Aleksander Krjukov, Marko Tooming