Saksa pereminister astus plagiaadisüüdistuse tõttu tagasi

Saksamaa pereminister  Franziska Giffey astus plagiaadisüüdistuse pärast tagasi
Saksamaa pereminister Franziska Giffey astus plagiaadisüüdistuse pärast tagasi Autor/allikas: SCANPIX/AFP/MICHELE TANTUSSI

Saksa pereminister ja sotsiaaldemokraatide kandidaat Berliini linnapea kohale Franziska Giffey lahkus kolmapäeval valitsusametist, sest teda süüdistatakse doktoritöö mahakirjutamises.

"Viimastel päevadel on tekkinud taas arutelu minu 2010. aasta dissertatsiooni üle," ütles Giffey.

Giffey lisas, et astus ministriametist tagasi, kuid kavatseb siiski kandideerida septembris Berliini linnapeaks.

43-aastast Giffeyd on plagiaadisüüdistustega kimbutatud juba alates 2019. aastast, mil Berliini Vabaülikool võttis uurimise alla tema doktoritöö Euroopa poliitikast. Ülikool otsustas Giffeyle doktorikraadi alles jätta, kuid talle tehti noomitus.

2020. aastal alustati uut uurimist ja möödunud nädalal teatas Saksa meedia, et ülikool otsustab doktorikraadi siiski ära võtta. Otsus ei ole veel lõplik.

Giffey kinnitas kolmapäeval, et kirjutas doktoritöö oma parimate teadmiste ja veendumuste kohaselt, kuid esitab käimasoleva koormava menetluse tõttu lahkumisavalduse.

Tegemist pole esimese korraga, kui Saksamaa ministrit süüdistatakse loomevarguses.

Märtsis 2011 astus tagasi Saksa kaitseminister Karl-Theodor zu Guttenberg, kes oli sel kohal töötanud alates 2009. aasta oktoobrist.

Guttenberg oli õppinud õigusteadust ja politoloogiat Müncheni ja Bayreuthi ülikoolis. Viimases kaitses ta 2007. aastal doktoritöö konstitutsioonilisest õigusteadust USA-s ja Euroopas, mis tõi talle hiljem plagiaadisüüdistuse.

2013. aasta veebruaris astus Saksa haridus- ja teadusministri kohalt tagasi CDU poliitik Annette Schavan, kelle Düsseldorfi ülikoolis kaitstud psühholoogiaalane doktoritöö osutus suures osas plagiaadiks. Schavan oli minister aastatel 2005-2013, pärast seda saadeti ta suursaadikuks Vatikani.

Plagiaadisüüdistus esitati kuus aastat tagasi ka praeguse Euroopa Komisjoni presidendi  Ursula von der Leyeni pihta. Von der Leyen oli Saksamaa kaitseminister. 

2015. aastal sattus Ursula von der Leyen oma meditsiini-alase dissertatsiooni pärast plagiaadikahtluse alla, kuid Saksa kõrghariduse komisjon leidis, et ainult viiendik tema doktoritööst oli vigane ning selles oli kolm tõsist rikkumist, kuid töö keskne osa vastas nõuetele, see pakkus teaduslikult uut infot ning Von der Leyen pääses süüdistustest puhtalt.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: