Soome karmistas riiki piiranguta sisenemise reegleid

{{1625557380000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Soome valitsus otsustas teisipäeval lubada Soome piiranguteta saabuda riikidest, kus viimase kahe nädala haigestumus 100 000 elaniku kohta oleks senise 25 asemel kuni 10.

Inimesed, kes saabuvad Soome kehtestatud madala nakatumisriskiga riikidest, pääsevad vabalt üle piiri. Muudatus jõustub 12. juulist, teatas Yle.

Soome valitsuse otsuse järgi saavad Soome reisida ja seal vabalt ringi liikuda inimesed, kelle koroonavaktsiini kuur on lõpetatud või kes on viimase kuue kuu jooksul haiguse läbi põdenud.

Need, kellel on enne riiki sisenemist ette näidata negatiivne koroonatest või nad on saanud esimese vaktsiinidoosi, saavad samuti siseneda, kuid nad peavad tegema koroonatesti kolm kuni viis päeva pärast riiki saabumist.

Teised peavad tegema koroonatesti vahetult pärast Soome sisenemist ning seejärel kolme kuni viie päeva pärast teise testi.

"Need, kes on kaks korda testitud, kaks korda vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud, võivad vabalt Soome reisida," rääkis Soome suursaadik Eestis Timo Kantola "Aktuaalsele kaamerale".

"See on niisugune täiendav reegel, mida valitsus otsustas tänasel päeval, mis on need riigid, kust võib vabalt Soome reisida. Ka need, kes meil ole vaktsineeritud või testitud. Neid riike ei ole palju. Aga tõsi on ka see, et see nakatumiskordaja oli enne 25 ja nüüd otsustati, et see on kümme. See erinevus ei ole väga suur," lisas suursaadik.

Alla 16-aastased ei pea esitama riiki saabumisel ei vaktsiinitõendit ega ka koroonatesti.

Eestis on viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta teisipäeva seisuga 30,4, mis tähendab, et siit Soome reisides tuleb ette näidata vaktsineerimistõend või negatiivne koroonatest.

Uute piirangute järgi saab Soome reisida näiteks Islandilt, Hongkongist, San Marinost, Hiinast, Iisraelist.

Peaminister Kaja Kallas ütles teisipäeval, et vaba reisimise lati seadmine Euroopa Liidus on ühiselt kokku lepitud ja lati tõstmine oleks kokkulepete rikkumine.

"Kui Soome nüüd läheb tõepoolest seda teed, et nad seda numbrit toovad veelgi rohkem allapoole, kui me Euroopas oleme kõik kokku leppinud, siis Soome selgelt neid kokkuleppeid rikub," sõnas Kallas.

Euroopa Liidu soovitatud vaba reisimise piirmäär on 50 kuni 75 nakatunut 100 000 inimese kohta nädalas.

Ettepaneku muudatuseks tegi rahvastiku- ja sotsiaalteenuste minister Krista Kiuru, vahendas MTV Uutiset.

MTV Uutised tsiteerivad valitsusallikat, kelle sõnul tuli Kiuru ettepanek kui välk selgest taevast ning selle heakskiitmine tähendaks põhimõtteliselt vaba liikumise lõppu.

Kiuru ettepanek läheb vastuollu ka Soome parlamendi sotsiaal- ja tervisekomisjoni arusaamaga, et haigestumisnäitaja piiri võiks pigem tõsta Euroopa Liidu poolt soovitava 50 suunas kui veelgi langetada. MTV3 Uutiset märgib, et parlamendis peetakse karmi ettepanekut Kiuru kättemaksuks komisjonile, kes valitsuse esitatud reisipiirangute eelnõusse viis sisse hulga leevendusi.

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael, Vahur Lauri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: