Galerii: Briti tankid jõudsid Tapa linnakusse

{{1631192160000 | amCalendar}}

Tapal teeniva NATO lahingugrupi Ühendkuningriigi uue rotatsiooni tankid Challenger 2, rasketehnika ja teised sõidukid ning varustus saabusid neljapäeval Paldiski sadama kaudu Tapa sõjaväelinnakusse.

Briti kuningliku tankirügemendi kaitseväelased võtavad septembrikuu jooksul üle vastutuse NATO lahingugrupis oma riigi Mercia rügemendi 1. pataljonilt ning liituvad Eesti kaitseväe 1. jalaväebrigaadi üksustega. Ametlik vastutuse üleandmine Ühendkuningriigi üksuste vahel toimub 19. septembril, teatas kaitseväe pressiteenistus.

See on üheksas Briti vahetus nelja ja poole aasta jooksul, mil siin asub NATO lahingugrupp. Tavaliselt on Eestis teeninud soomusjalavägi ja ratsavägi, nagu nimetatakse soomusüksusi, mis toetavad jalaväe manöövreid. Seekordsel vahetusel on rohkem tanke.

Tehnika saabus Eestisse samaaegselt Venemaa ja Valgevene õppusega Zapad, mis algab reedel.

"See vahetus oli plaanitud aastaid ette. On kokkusattumus, et need asjad ajaliselt kattuvad. Meie teeme oma tavapärast tööd ning järgmine vahetus tuleb umbes poole aasta pärast," sõnas NATO lahingugrupi ülem kolonel Dai Bevan "Aktuaalsele kaamerale".

Ühendkuningriigi varustuse ja tehnika transport Paldiskist Tapale oli planeeritud ja organiseeritud koostöös Briti, Eesti ja Prantsusmaa kaitsevägede logistikute vahel. Nii kasutati Prantsusmaa kaitseväe veokeid Briti tankide ja muu rasketehnika veoks Tapa linnakusse.  

"Rasketehnika ja tankide transport on alati väljakutse, eriti siis, kui seda tuleb teha konvoides avalikel teedel," ütles kaitseväe toetuse väejuhatuse liikumis- ja veoteenistuse ülem major Lauri Kiviloo. "Kuid alates 2017. aastast, mil esimesed NATO lahingugrupi sõdurid Eestisse saabusid, oleme seda teinud regulaarselt ning teame juba hästi, mida oodata."

Tema sõnul toimus ka seekordne vedu koostöös sõjaväepolitseiga ning avalikkuse eelnev teavitamine loodetavasti vähendas mõju tavaliiklusele.

Tehnika ja varustuse transport viidi läbi kooskõlas Ühendkuningriigi ja Eesti soovituste ja regulatsioonidega, et vähendada Covid-19 viiruselevikuriski.

Saabunud üksus alustab peagi teenistust Tapal paiknevas NATO lahingugrupis, mis kuulub 1. jalaväebrigaadi koosseisu.  

NATO 28 liitlasriigi juhid otsustasid 2016. aasta juunis Varssavi tippkohtumisel muutunud julgeolekukeskkonna tõttu paigutada alliansi lahingugrupid Eestisse, Lätisse, Leetu ja Poola. Eestis paikneva liitlaste lahingugrupi juhtriigiks on Ühendkuningriik, panustavateks riikideks on Prantsusmaa ja Taani. Tapale saabus esimene lahingugrupp 2017. aasta aprillis.

Toimetaja: Mait Ots, Urmet Kook, Vahur Lauri, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: