Taliban soovib ÜRO peaassambleel sõna saada

{{1632276060000 | amCalendar}}
Talibani valitsuse kõneisik Zabihullah Mujahid.
Talibani valitsuse kõneisik Zabihullah Mujahid. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Afganistanis võimule tulnud islamiliikumine Taliban on esitanud palve esineda sellenädalasel ÜRO peaassambleel pöördumisega maailma liidrite poole, ütles teisipäeval ÜRO pressiesindaja.

Taotluse vaatab nüüd üle volituste kontrollimise komitee, lausus kõneisik Stephane Dujarric.

ÜRO peasekretär Antonio Guterres sai liikumiselt kirja, milles palutakse võimalust osaleda maailmaorganisatsiooni kõrgetasemelisel debatil, märkis Dujarric.

Kiri oli dateeritud esmaspäeva, 20. septembriga, päevaga enne istungjärgu algust, ütles ta, lisades, et selle oli allkirjastanud "välisminister" Amir Khan Muttaqi.

Kirjas märkis Taliban ka, et Ghulam Isaczai "ei esinda enam" ÜRO-s Afganistani. Isaczai oli läinud kuul USA vägede lahkumise järel võimult tõugatud Afganistani valitsuse suursaadik.

Kirjas öeldi, et Taliban nimetas Afganistani alaliseks esindajaks ÜRO-s oma Dohas tegutseva kõneisiku Suhail Shaheeni. 

Kirjas, mille päises seisis "Afganistani Islamiemiraat, Välisministeerium", oli ka öeldud, et endine president Ashraf Ghani "tagandati" 15. augustil ehk päeval, mil ta riigist põgenes.

"Maailma riigid ei tunnista teda enam presidendina," oli kirjas ÜRO andmetel öeldud.

ÜRO pressiesindaja sõnul oli Guterrres varem saanud eraldi kirja Isaczailt, milles oli ära toodud Afganistani delegatsiooni koosseis istungjärgul.

"Sekretariaat saatis need kaks teatist pärast peaassamblee presidendi kantseleiga konsulteerimist assamblee 76. istungjärgu volituste kontrollimise komisjoni liikmetele," ütles ta.

Komiteesse kuuluvad Venemaa, Hiina, Ameerika Ühendriigid, Rootsi, Lõuna-Aafrika Vabariik, Sierra Leone, Tšiili, Bhutan ja Bahama.

Saksa välisminister ei poolda Talibani esinemist ÜRO-s

Lubada Talibanil esineda ÜRO-s pöördumisega ei täidaks mingit eesmärki, ütles kolmapäeval Saksa välisminister Heiko Maas. 

"See, kui ÜRO-s korraldatakse sõu, ei teeni mingit eesmärki," ütles Maas ajakirjanikele. "Tähtsad on konkreetsed teod ja mitte lihtsalt sõnad."

Maasi sõnul peab Taliban näitama aktiivsust naiste õiguste tagamisel, kõiki hõlmava valitsuse loomisel ja terrorirühmitustest distantseerumisel. 

Talibaniga suhtlemine on Saksa ministri sõnul tähtis, kuid ÜRO peaassamblee pole selleks sobiv platvorm. 

Kõrgem USA ametnik ütles, et ÜRO heakskiidukomitee, mis hõlmab Ühendriike, ei langeta Talibani suhtes otsust enne peaassamblee lõppu esmaspäeval. 

"Selle küsimuse arutamiseks on tarvis aega," ütles ta. 

Talibani võimuletulekut Afganistanis pole tunnustanud ükski riik. Aastatel 1996-2001, kui Taliban viimati Afganistanis võimul oli, tunnustasid nende režiimi kolm riiki: Pakistan, Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: