Talibani režiimiga rahuolematud islamistid liituvad ISIS-K-ga

Talibani võitlejad patrullimas
Talibani võitlejad patrullimas Autor/allikas: SCANPIX/AFP/HOSHANG HASHIMI

Afganistani endise luurejuhi Rahmatullah Nabili sõnul suurendab terroriorganisatsioon ISIS-K riigis mõjuvõimu. Islamistid värbavad rahulolematuid võitlejaid, kes pole rahul uue Talibani režiimiga.

"Paljud kohalikud islamistid ei näe enam mõtet Talibaniga liituda. Nad liituvad hoopis ISIS-K-ga," ütles Nabil. 

ISIS-K ehk ISIS Khorasan on Islamiriigi Afganistani piirkondlik haru, mis loodi 2015. aastal ja on Talibani verivaenlane.

ISIS-K peab Talibani liiga leebeks. Khorasan on kohalik nimi Kesk-Aasia ja Lõuna-Aasia piirkonnale. Piirkonda kuulub ka Afganistan.

Talibani ridades kasvavad ka sisemised vastuolud. USA-ga rahukõnelusi juhtinud mulla Abdul Ghani Baradar ja Sirajuddin Haqqani läksid omavahel riidu. Sirajuddin Haqqani on omanimelise Haqqani võrgustiku juht ja siseminister. 

Nabili sõnul pole hulk Talibani võitlejaid rahul Baradariga, kes lubaks naistel koolis ja tööl käia.

"Afganistanis võib puhkeda uus sõda eri rühmituste vahel," ütles Nabil. 

Talibani eesmärk on Afganistani valitsemine. ISIS-K väljendab aga avalikult soovi rünnata lääneriike.

ISIS-K leiab samuti, et Talibani versioon islami seaduste kehtestamisel on liiga leebe. Rühmitus võttis vastutuse ka 26. augustil toimunud Kabuli lennujaama enesetapurünnaku eest, kus surma sai 13 USA sõdurit ja rohkem kui 200 afgaani. 

Nädalavahetusel toimus Afganistanis pommiplahvatus, surma sai seitse inimest. Hukkunute seas oli ka väike laps. Vastutuse rünnaku eest võttis ISIS-K. 

USA hinnangul on ISIS-K ridades umbes kaks tuhat võitlejat. 2018. aastal kuulus rühmitusse umbes 800 võitlejat. ISIS on eriti populaarne Afganistani idaosas. 

Talibani pressiesindaja Zabihullah Mujahid leiab, et ISIS-K suurt ohtu uuele režiimile siiski ei kujuta. "Keegi ei toeta neid. Me võitlesime nende vastu varem tõhusalt ja teame, kuidas neid neutraliseerida," ütles Mujahid. 

Taliban ja ISIS-K võitlevad ka kontrolli pärast narkokaubanduse üle.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: