USA-s on kerkinud taas üles Pekingi OM-i diplomaatilise boikoti teema

Olümpiatule jõudmine Pekingisse
Olümpiatule jõudmine Pekingisse Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

USA-s on kerkinud taas üles Pekingi taliolümpiamängude diplomaatilise boikoti teema protestimaks inimõigusrikkumiste vastu Hiinas.

Ajaleht Washington Post edastas viitega olukorraga kursis olevatele allikatele, et Valge Maja teatab peatselt, et president Joe Biden ega ükski teine USA valitsuse liige ei osale olümpial.

Selline diplomaatiline boikott võimaldaks USA-l teha avalduse moslemitest uiguuride olukorra kohta Hiina Xinjiangis, mida Washington on nimetanud genotsiidiks, kuid lubaks Ameerika sportlastel OM-il siiski võistelda.

Lehe andmetel kiidab Biden sellise sammu ilmselt heaks veel sel kuul. See on olnud tema nõunike ametlik soovitus.

Vastates teisipäeval küsimusele võimalikust boikotist, ütles Valge Maja kõneisik, et seda teemat ei käsitletud Bideni vestluses Hiina presidendi Xi Jinpingiga nende esimesel virtuaalsel tippkohtumisel esmaspäeva õhtul Washingtoni aja järgi. Ta ei täpsustanud, kas boikoti küsimus on töös.

Pekingi OM-i diplomaatilise boikoteerimise ideed on tervitanud mitu seadusandjat, nende seas mõjukas vabariiklasest senaator Mitt Romney ja senati väliskomitee vabariiklasest liige Jim Risch.

Ka esindajatekoja demokraadist spiiker Nancy Pelosi on alates selle aasta maist kutsunud Pekingi taliolümpiamängude diplomaatilisele boikotile seoses Hiina inimõigusrikkumistega. Ta pälvis sellega Hiina ametnike ägeda protesti.

Osa vabariiklaste partei liikmetest sooviks, et Biden läheks veelgi kaugemale ning teataks OM-i täielikust boikoteerimisest, mis jätaks ka USA sportlased koju.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: