WSJ: Talibani pealetungi toetas salajane islamistide võrgustik

Talibani võitleja patrullimas
Talibani võitleja patrullimas Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/ALI KHARA

Islamiorganisatsioon Taliban võitlejad olid aastaid salajasel missioonil, kus nad töötasid endise Afganistani valitsuse institutsioonides. Salajane islamistide võrgustik toetas Talibani pealetungi, mille käigus vallutati kiiresti kogu Afganistan.

Kui USA väed hakkasid augustis Afganistanist lahkuma, siis hakkasid Talibani agendid tegutsema. Nad aitasid Talibanil Afganistani valitsust seestpoolt õõnestada. Talibani pealetungi edenedes langesid valitsuse kontrolli all olevad linnad nagu doominokivid, vahendas The Wall Street Journal

Afganistani pealinn Kabul langes mõne tunniga, kuulda polnud peaaegu ühtegi lasku. 

"Meil oli agente igas organisatsioonis ja osakonnas. Meie üksused Kabulis võtsid strateegilised kohad kiiresti kontrolli alla," kiitles tähtis Talibani ametnik Mawlawi Mohammad Salim Saad. 

Saad on nüüd Kabuli lennujaama turvajuht. "Meil oli inimesi isegi kontoris, kus ma hetkel töötan," ütles Saad ajalehele The Wall Street Journal. 

Afganistani president Ashraf Ghani põgenes Kabulist 15. augustil. Linn langes mõne tunni jooksul Talibani kätte. 

Mohammad Rahim Omari töötas oma perekonna bensiinifirmas Kabulis. Ta oli salaja ka Talibani keskastme juht. 15. augustil hakkas ta tegutsema. Omari töötab nüüd Kabuli politseiülema asetäitjana.

"Koos veel 12 inimesega läksime linna idaosas asuvasse luureteenistuse kompleksi, kus takistasime armee sõduritel arvuteid ja faile hävitavamast," ütles Mohammad Rahim Omari.

Teised salajased Talibani üksused tegutsesid sarnase mustri alusel. Üle võeti valitsuse rajatisi. Kontrolli alla võeti ka lennujaama ümbrus. 

Samasugused Talibani agendid tegutsesid ka teistes suuremates Afganistani linnades. Kandahari ülikooli õppejõud Ahmad Wali Haqmali sõnul ühines ta Talibaniga kohe pärast õpingute lõpetamist. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: