Riigi katse leida mobiil-ID pakkuja ebaõnnestus

Mobiil-ID
Mobiil-ID Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) ja Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) tunnistasid kehtetuks mobiil-ID hanke. Leping senise teenusepakkujaga SK ID Solution lõppeb tuleva aasta 30. juunil.

Hankekomisjoni juhi, RIA peadirektori asetäitja Margus Armi sõnul ei olnud vaatamata eelnevatele läbirääkimistele võimalik pakkumuse teinud Belgia ettevõttega lepingut sõlmida mitmel põhjusel – see ei vastanud ootustele ning ületas ettenähtud eelarvet.

Riik soovib leida teenusepakkuja, kes looks uue riikliku mobiil-ID lahenduse kasutamiseks nii riigi- kui ka erasektori e-teenustes. "Sellist lahendust aga pakkuja ette ei näinud ning keskendus üksnes riiklikele e-teenustele," põhjendas Arm, miks Belgia pakkuja ei sobinud.

Arm kinnitas, et koos partnerasutustega töötatakse lahenduse kallal, mis tagaks senise mobiil-ID jätkamise ning paralleelselt hakatakse arendama uudset riikliku m-ID vahendit, mis kohanduks ka Euroopa Liidu e-identiteedi tulevikus planeeritud arendustega.

PPA identiteedi ja staatuse büroo juhataja Margit Ratnik sõnas, et kuigi tuleval suvel, 30. juunil lõppeb leping mobiil-ID senise teenusepakkujaga SK ID Solution AS (SK),  ei muutu kasutajate jaoks esialgu midagi.

"Kõik seni väljastatud mobiil-ID-d jätkavad toimimist kuni nende viieaastase kehtivusaja lõpuni ning neid saab jätkuvalt kasutada e-teenustes," selgitas Ratnik.

2020. aasta jaanuaris alustasid RIA ja PPA uue mobiil-ID hanke ettevalmistust. Soov oli hankida uudne lahendus, mis oleks SIM-kaardi vaba ja toimiks jätkuvalt mobiilsel seadmel. Selleks peeti võistleva dialoogiga hankemenetlust, mille jooksul uuriti esmalt turu võimalusi ja huvi.

Septembris kutsuti hanke lõppvooru kaks turuosalist - SK ID Solutions AS ja Belgian Mobile ID. Viimane tegi ainsana lõpliku pakkumuse.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: