Eksperdid: kiire hinnatõus ohustab eurotsooni majanduse taastumist

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ajaleht Financial Times korraldas majandusteadlaste seas küsitluse, kus eksperdid leidsid, et eurotsooni majanduse taastumist ohustab kõige rohkem kiire hinnatõus.

FT küsitluses osales 38 majandusteadlast, enam kui 40 protsenti neist leidis, et inflatsioon on suurim riskitegur eurotsooni majanduse taastumisel.

Euroala majandus taastub pandeemiast tingitud piirangutest. Nõudlus ületab pakkumist. Tootmist segavad aga tarnehäired ja kõrged energiahinnad. 

"Inflatsioon vähendab ostujõudu ja tarbijate nõudlust. Euroopa Keskpank (ECB) võib tõsta intressimäärasid, mis võib piirata aga majanduskasvu," ütles Kopenhaageni ärikooli rahanduse professor Jesper Rangvid.

ECB värske prognoos ennustab suhteliselt kiire hinnatõusu jätkumist ka järgmisel aastal. ECB teatas eelmisel nädalal, et plaanib järgmiste kvartalite jooksul varaostuprogramme järk-järgult vähendada. 

Keskpanga eesmärk on hoida inflatsioon kahe protsendi juures. ECB prognoosib, et inflatsioon langeb 2023. aastal 1,8 protsendini. Paljud eksperdid pole nii optimistlikud.

Euroala tootjahinnaindeks tõusis oktoobris eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 21,9 protsenti. See oli viimase kahe aastakümne kiireim tõus, mis oli tingitud suurest energiahindade tõusust. 

"Energiahindade tõus kujutab endast suurt ohtu, see vähendab tarbijate ostujõudu. See seab ECB raskesse kohta," ütles investeerimispanga HSBC ökonomist Fabio Balboni.

Paljud majandusteadlased leidsid, et koroonaviiruse erinevad variandid ohustavad samuti majanduse taastumist, vahendas Financial Times

"Euroala suurimaks väljakutseks on leida õige tasakaal fiskaalpoliitikas, mis võimaldaks majandusel taastuda, kuid seda ilma kiire inflatsioonita," ütles Universite libre de Bruxelles professor Andre Sapir. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: