Eestis mälestati 102 aasta möödumist Vabadussõja lahingutegevuse lõpust

Foto: Juhan Hepner/ERR

Hommikul mälestati vaikuseminutiga Vabadussõjas langenuid. 102 aastat tagasi lõppes otsene sõjategevus.

Kuu hiljem allkirjastati Tartu rahu, millega Nõukogude Venemaa tunnistas Eesti võitu.

Tallinnas kogunes Vabaduse väljakule vabadussamba juurde võitlejaid mälestama umbes sada inimest. Kõne pidasid nii kaitseminister kui ka Tallinna reaalkooli õpilane.

"Selliseid tähtsaid sündmuseid tuleb mälestada. Ja hoida meeles. See ühendab rahvast. See aitab. Tuletab meile meelde vanu aegu," kõneles reaalkooli 11. klassi õpilane Mona Reisberg.

Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva tähistati ka Haapsalus. Seal koguneti läänlaste Vabadussõja mälestussamba juurde, kuhu asetati pärast kirikukellade saatel peetud mälestusminutit pärg ja küünlad.

1924. aastal rajatud sammas hävitati Nõukogude okupantide poolt 1941. aastal, kuid taastati 1994. aastal. Sestpeale on see Haapsalus paigaks, kus tähistatakse pea kõiki riiklikult olulisi sündmusi.

Narvas tähistati relvarahu aastapäeva piduliku rivistusega Peetri platsil, kus vabadusvõitlejatele andsid au I jalaväebrigaadi, kaitseliidu ning politsei- ja piirivalveameti üksused.

Vabadussõda algas Narvas ja Narva all peeti ka Vabadussõja viimased rasked lahingud.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: