Mali valitsus nõuab Taani üksuse lahkumist

Mali valitsus teatas esmaspäeval, et palus Taanil viia kohe oma väed riigist välja, sest see osaleb Prantsusmaa juhitud terrorismivastase operatsioonil ilma Mali valitsuse loata.

"Mali valitsus märgib üllatusega Taani eriüksuste paigutamise Takuba sihtüksusega," seisis valitsuse avalduses. Selles öeldakse, et Taani üksus toodi kohale ilma Mali valitsuse heakskiiduta.

Taani üksuse koosseisus on 90 inimest.

Avalduse kohaselt peavad kõik partnerid saama kõigepealt valitsuse heakskiidu ja alles siis saama loa oma üksuse toomiseks Malisse.

Valitsuse otsus tuleb Mali ja rahvusvaheliste partnerite suhete pingelisel ajal. Euroopa Liit on kehtestanud sanktsioonid Malile, sest üleminekuvalitsus ei ole suutnud organiseerida valimisi pärast kaht sõjaväelist riigipööret, vahendas uudisteagentuur Reuters.

Pingeid on süvendanud ka Venemaa toetatud Wagneri võitlejate saabumine üleminekuvalitsuse heakskiidul, mis mõne EL-i riigi hinnangul ei sobitu nende missiooniga.

Taani kaitseministeeriumi teatel on Malisse saadetud ligi 90 inimest, kelle hulgas on kirurgid, eriüksused liikmed ja logistikud. Nende mandaat oleks pidanud kehtima 2023. aasta alguseni.

Takuba on sihtüksus, mis tegeleb Malis Prantsusmaa juhitud operatsiooni Barkhane raames islamistidevastase võitlusega ning selle koosseisus teenivad ka Eesti kaitseväelased.

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitud iseseisev rahvusvaheline sõjaline operatsioon Saheli piirkonnas (Burkina Faso, Mali, Mauritaania, Niger, Tšaad), mis toetab ÜRO rahuvalvemissiooni Minusma ja Euroopa Liidu väljaõppemissiooni EUTM Mali tegevusi stabiilsuse tagamisel Malis.

Toimetaja: Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: