Riik suurendab missioonisõdurite tasusid

Eesti jalaväerühm Malis.
Eesti jalaväerühm Malis. Autor/allikas: kaitseväe peastaap

Kaitseministeerium soovib tõsta Eesti missioonisõdurite tasusid, suurendades selleks Malis, Kuveidis ja Mosambiigis teenivate kaitseväelaste päevaraha koefitsiente. Uute koefitsientide jõustumisel oleks neil missioonidel osalevate kaitseväelaste teenistus üle 3000 euro kuus.

"Koefitsiendid on missiooniti erinevad ning sõltuvad eelkõige vastava piirkonna julgeolekuolukorrast, ohuhinnangust ning teenistusülesannetest," selgitas kaitseministeeriumi pressiesindaja.

Kaitseministri määruse muutmise eelnõu kohaselt suureneks Euroopa Liidu väljaõppemissioonil Malis (EUTM) osalevate instruktorite koefitsient varasemalt 2,7-lt 3,0-le. ÜRO missioonil Malis (MINUSMA) luureüksuse sihtüksuses osalevate kaitseväelaste päevaraha koefitsient kasvaks 2,5-lt 2,7-le.

Nende kahe missiooni sõjaväelaste koefitsiente suurendatakse "tulenevalt julgeolekuolukorra halvenemisest ja ohuhinnangust Malis ning lähtudes nende faktorite otsesest mõjust ametikoha ülesannete täitmisele," öeldakse eelnõu seletuskirjas.

USA juhitava Iraagi rahvusvahelise sõjalise operatsiooni INHERENT RESOLVE juhtstaabis Kuveidis teeniva staabiallohvitseri päevaraha koefitsient kasvab 1,9-lt 2,4-le tulenevalt vajadusest täita lühiajalisi tööülesandeid erinevates sõjalistes staapides ja teenistuskohtades ning sellega kaasnevate julgeolekuriskide tõttu, öeldakse seletuskirjas. Kui aga staabiallohvitseril tekib tulevikus vajadus täita oma ametikoha teenistuskohustusi ka USA sõjaväebaasis asukohaga Iraagis, siis on tema ametikoha koefitsiendiks 2,7, selgub samast.

Samuti soovib kaitseministeerium kehtestada äsja tegevust alustanud Euroopa Liidu väljaõppemissioonil Mosambiigis (EUTM MOZ ) osaleva staabiohvitseri ametikoha koefitsiendiks 1,9.

"2021. aasta detsembris alustab Euroopa Liidu väljaõppemissioonil Mosambiigis tööd staabiohvitser (õigusnõunik), kelle peamiseks tööülesandeks on erinevatel tasanditel Mosambiigi relvajõududele relvakonfliktiõiguse ja rahvusvaheliste inimõiguste alase väljaõppe läbiviimine. Peamiseks teenistuskohaks on missiooni baas Maputos, kuid vajalikuks võib osutuda ka väljaõppe läbiviimine teistes riigi piirkondades," öeldakse seletuskirjas.

Kaitseministeeriumi pressiesindaja selgitas, et rahvusvahelises sõjalises operatsioonis osalevale tegevväelasele makstakse välislähetuse ajal päevaraha 32 eurot päevas ning seda korrutatakse vastava missiooni koefitsiendiga. Lisaks säilib tegevväelasel ka tema ametikohajärgne põhipalk.

Nii oleks näiteks Malis missioonil EUTM osaleva instruktori päevarahad kuus 2880 eurot (32x3,0x30). Ehk sõdur, kelle ametikoha põhipalk on näiteks 1200 eurot, saab Mali missioonil olles igakuiselt 4080 eurot (2880+1200), kusjuures põhipalgast arvestatakse maha ka maksud.

Määruse rakendamisel suurenevad Kaitseväe rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel osalemise kulutused. Seoses EUTM Mali ja MINUSMA ametikohtade koefitsiendi suurenemisega tekib aastane lisakulu hinnanguliselt vastavalt 14 000 ja 2336 eurot ning Lähis-Idas operatsiooni INHERENT RESOLVE muudetud koefitsiendi rakendamisel on arvestilik lisakulu 5840 eurot aastas. EUTM MOZ missiooni ametikohale lähetamisega kaasnev kulu on 88 000 eurot aastas.

Määruse rakendamiseks vajalikud kulutused kaetakse kaitseväe eelarvest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: