Tootjad: kui olukord ei muutu, võib sealiha tootmine Eestis lõppeda

Soome toiduainetetööstuse ettevõttele HCScan kuuluvad Rakvere Farmid oma sigalaid sulgeda ei kavatse, kuigi sealiha kokkuostuhind on viimastel kuudel tublisti langenud ja sealiha tootmisele tuleb peale maksta.

Tootjate hinnangul on reaalne oht, et kui turuolukord ei muutu, võib sealiha tootmine Eestis hääbuda.

Eesti suurimas seafarmis Ekseko kulutatakse iga lihakilo tootmiseks 1,4 kuni 1,6 eurot, samas kui liha kokkuostjad maksavad Saksamaal Aafrika seakatku järel väljakujunenud kokkuostuhinda, mis on euro ja 20 senti. Niisiis tuleb tootjal igale lihakilole vähemalt 20 senti peale maksta.

Rakvere Farmide seakasvatuse direktor Kalev Korbun ütles, et kõige suurem kuluartikkel on söödad ja elekter.

"Kui aasta tagasi said 1,60 (kilohinna) eest otra osta, siis nüüd on 2,80 ja 70 protsenti kuludest moodustab sööt," lausus Korbun.

Samas pole võimalik sigalas ka millegi arvelt kokku hoida.

"Loomade heaolu peab olema tagatud – sööt, soojus, ventilatsioon. Siin ei ole kokkuhoidmise koht," ütles Korbun.

HKScan Estonia algtootmise direktor Kaupo Ojavee nentis, et sellise kahjumiga sealihatootmine ei ole jätkusuutlik. "Ma arvan, et kui sügiseks ei ole kas tõusnud sealiha hind või ole langenud teravilja ja sööda hind, siis tegelikult Eestis lõpeb seakasvatus," ütles Ojavee.

Ojavee lisas, et ettevõtte omanike struktuuri tõttu Eestis makstavad seakasvatuse toetused HCScan-ile ei laiene. Seafarmide kahjum kaetakse Rakvere Lihakombinaadi kasumiga. Rakveres kasutatakse toormena ainult kodumaist sealiha.

"Peame konkureerima nende tööstustega, kes toovad väga suure osa oma toormest välismaalt sisse, lähtudes Euroopa turuhindadest. Ja on väga raske sellise hinnatõusu viimine tarbijani, kuna paljud kaubandusketid lähtuvad oma hinnaläbirääkimistel just Euroopa sealiha börsihinna dünaamikast," rääkis Ojavee.

Ojavee sõnul oleks Eesti seakasvatajate olukorda tublisti kergem, kui tarbija eelistaks ostuvalikuid tehes kodumaist sealiha.

"Kui tarbijate poolt oleks suurem surve kaubanduskettidele, siis oleks ka kaubanduskettidel oluliselt lihtsam maksta meile tänastel kuludel põhinevat hinda," lausus ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: