Enefit Greeni Hiiu meretuulepargi eelprojekt valmib sügiseks

Scroby Sands tuulepark Ida-Inglismaa ranniku lähedal.
Scroby Sands tuulepark Ida-Inglismaa ranniku lähedal. Autor/allikas: Martin Pettitt/Flickr.com

Eesti Energia tütarfirma Enefit Green sõlmis lepingu Hiiumaast põhja poole kavandatava 1,1-gigavatise meretuulepargi tehnilise lahenduse analüüsimiseks. Plaanide kohaselt valmib pargi eelprojekt tänavu sügiseks. Aastas viis teravatt-tundi elektrienergiat tootev park võiks valmida selle kümnendi lõpuks.

Hiiu meretuulepargi eelprojekti koostab konsultatsiooniettevõte Ramboll. Eelprojekti koostamise käigus analüüsitakse tuulegeneraatorite alternatiive, aga ka pargi alajaamade ja ühenduskaablite lahendusi. Veel hõlmab projekt lähikonna sadamate ehitus- ja hooldusaegsete võimaluste ning vajaduste kaardistust. Tehniliste lahenduste küsimuses annab eelprojekt andmeid keskkonnamõjude hindamise jaoks.

Enefit Greeni meretuuleenergia arendusjuht Karmo Kõrveki sõnul annab eskiisprojekt täpsema ülevaate, milline Hiiu merepark olla saaks. "Projekt ei anna lõplikke vastuseid, vaid esitab ettepanekud lahendustest, mis on mõistlikud nii tehniliselt kui ka keskkonnamõjude vaates. See info on oluline nii arendajale, ametiasutustele kui ka võimalikele partneritele ettevõtjate seas," rääkis Kõrvek.

Tema sõnul on praegu käimas Hiiu pargi keskkonnamõjude hindamine, kus analüüsitakse eri tuulikumudelite võimalikke mõjusid. "Kuna Hiiu meretuulepark võiks ehitusjärku jõuda alles kümnendi lõpuks, siis on tähtis, et uuringud ja analüüsid arvestaks võimalikult kaasaegse tehnoloogiaga. Meretuulepargi arendus võtab küll väga pika aja, kuid on ka suur samm Eesti rohepöördel, sest ainuüksi ühe meretuulepargi toodang kataks rohelise elektriga pea poole Eesti tarbimisest," selgitas Kõrvek.

Eelprojekti koostaja selgus veebruaris välja kuulutatud avaliku hanke käigus, mille võitis Ramboll. Pikaaegse insenerkogemusega Taani päritolu Rambolli kontsern keskendub jätkusuutlikele lahendustele ja on koostanud nii meretuuleparkide tasuvusarvutusi kui ka tehnilisi projekte kogu maailmas.

Hiiu ehk Loode-Eesti meretuulepark on kavandatud Hiiumaast põhja poole umbes 12 kilomeetri kaugusele saare rannikust. 1,1 gigavatise võimsusega tuulepargi prognoositav toodang on kuni viis teravatt-tundi.

Pargi arenduse algatas 2006. aastal Nelja Energia. 2010. aastal kiideti projekti keskkonnamõjude hindamise programm heaks ja alustati uuringuid, mille ulatust on mitmel korral täpsustatud. Praegu on pargi keskkonnamõjude hindamine lõpusirgel.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: