Kõlvart palub riigilt omavalitsustele laekuva tulumaksumäära tõstmist

Mihhail Kõlvart
Mihhail Kõlvart Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Eesti Linnade ja Valdade Liidu juht ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart (KE) palub valitsusel järgmise aasta riigieelarve läbirääkimiste käigus tõsta kohalikele omavalitsustele ülekantava tulumaksumäära 12,19 protsendini.

Kõlvart juhib kirjas erakonnakaaslasele, riigihalduse ministrile Jaak Aabile tähelepanu, et kevadise majandusprognoosi kohaselt kasvavad kohalike omavalitsuste kulud kiire inflatsiooni, keskmise palga tõusu ja suure energia hinnakasvu tõttu oluliselt kiiremini kui tulud.

Kohalikele omavalitsustele eraldatakse praegu laekuvast tulumaksust 11,96 protsenti. Kõlvarti sõnul aitaks määra tõstmine 12,19 protsendini osaliselt katta omavalitsuste defitsiiti ja finantseerida huviharidust või alushariduse õpetajate töötasude tõstmist.

Samuti kirjutab liidu juht, et seoses Ukraina sõjapõgenike vastuvõtmisega on suurenenud omavalitsuste kulud halduskoormusele ning riik peaks seda toetama täiendava meetmega. Hinnanguline meetme maht võiks olla ligikaudu 4,8 miljonit eurot ehk 96 eurot ühe põgeniku kohta aastas.

Kõlvart tegi ettepaneku kavandada tuleva aasta eelarves ka Ukraina laste hariduse kulude katmist sarnaselt tänavuse lisaeelarvega.

Ühtlasi palub juht riigil luua kohalikele omavalitsustele reserv kriisisituatsioonide katteks, nagu seda on olnud pandeemia ja sõjapõgenike vastuvõtmisega seonduv.

Lisaks palub Kõlvart kohalike teede hoiuks eraldatavat toetust suurendada vähemalt 45,5 miljoni euroni, kuna nii ehitusmaterjalid, kütus kui ka tööjõukulud on märkimisväärselt kasvanud. Seni on toetus olnud 29,3 miljonit eurot.

Liit ootab valitsuselt ka täiendavaid vahendeid koolilõuna maksumuse suurendamiseks.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: