Tallinna Sadam rajab Paldiskisse kai tuuleparkide teenindamiseks

Paldiski Lõunasadam saab uue kai.
Paldiski Lõunasadam saab uue kai. Autor/allikas: ERR

Tallinna Sadam otsustas rajada Paldiski Lõunasadamasse uue kai tuuleparkide teenindamiseks. 310-meetrise kai rajamine koos 10 hektari suuruse tagala alaga läheb maksma kuni 53 miljonit eurot.

Investeeringut kaasrahastab Euroopa Komisjon 20 miljoni euro ulatuses sõjalise mobiilsuse projekti EstMilMob kaudu, mille eesmärk on parandada Tapa linnaku suunalist transpordiühendust järgmise viie aasta jooksul. Kai ja tagala ala planeeritud valmimisaeg on suvel 2025, teatas Tallinna sadama turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Sirle Arro. 

Paldiski Lõunasadamasse rajatav uus kai koos tagalaga on Sirle Arro sõnul lisaks militaarsetele eesmärkidele vajalik ka kaupade ja sõidukite meretranspordi võimekuse suurendamiseks.

"Tulenevalt Paldiski Lõunasadama soodsast asukohast loob uue kai rajamine Tallinna Sadamale eeldused saada oluliseks partneriks Läänemere meretuuleparkide ehitamisel ja hilisemal hooldusel. Uus kai tagab võimekuse võtta sadamas vastu suure süvisega eriotstarbelisi laevu meretuuleparkide ehitamisel ja tuulikute komponentide transpordil. Suur tagalaala võimaldab erinevaid ettevalmistustöid generaatorite ja tuulikulabade valmistamiseks ning ladustamiseks enne laevale lastimist. Lisaks on uut kaid võimalik kasutada vajadusel ka ro-ro laevade teenindamiseks," seisis pressiteates. 

Tallinna Sadam peab praegu läbirääkimisi mitme suurema Euroopa tuulepargi ehitajaga, et kujundada Paldiski Lõunasadamast lähiregiooni meretuuleparkide ehitus- ja hooldussadam.

Piirkonda rajatavad tuulepargid plaanivad tootmist alustada 2028. aastal, millele eelneb kolmeaastane tuuleparkide ehitusperiood.

Investeeringu positiivne mõju Tallinna Sadama tegevusmahtudele ja käibele avaldub oodatavalt alates 2025. aastast pärast kai valmimist, kuid kuna läbirääkimised arendajatega alles käivad, ei ole veel rahalist mõju Tallinna Sadamale võimalik täpsemalt hinnata, teatas ettevõte.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: