Austraalia taastab elektriturul kauplemise, energiakriis leeveneb

Liddelli kivisöel töötav elektrijaam Hunteri orus, Sydney lähedal
Liddelli kivisöel töötav elektrijaam Hunteri orus, Sydney lähedal Autor/allikas: SCANPIX/RS/Jason Reed

Eelmisel nädalal peatas Austraalia kauplemise elektriturul pärast hüppelist hinnatõusu ja energia kokkuhoiu eesmärgil. Energiaturu operaator (Aemo) ütles nüüd, et näeb turutingimuste selget paranemist ja jätkab kauplemist neljapäeval.

Uus-Lõuna-Walesi osariigi inimesi kutsuti üles kustutama tuled ja vähendama kodumasinate kasutamist. Osariigis elab umbes kaheksa miljonit inimest, see hõlmab ka riigi suurimat linna Sydneyt.

"Oleme näinud viimase nädala jooksul peaaegu 4000 megavati ulatuses elektri tootmist ja see tähendab, et mis tahes puudujäägi oht on märkimisväärselt vähenenud," ütles Aemo tegevjuht Daniel Westerman televisioonis üle kantud pressikonverentsil.

Austraalia on üks maailma suurimaid söe ja veeldatud maagaasi eksportijaid, kuid on alates eelmisest kuust võidelnud elektrikriisiga.

Kolm neljandikku elektrist toodetakse endiselt kivisöest. Austraaliat on pikka aega süüdistatud selles, et ta ei tee piisavalt investeeringuid taastuvenergiasse ega vähenda heitkoguseid.

Viimastel nädalatel on riik tundnud söe tarnehäirete, mitme söeküttel töötava elektrijaama töö katkemise ja ülemaailmsete energiahindade hüppelise tõusu mõju.

Elektri hind Austraalia hulgimüügiturul tõusis üle 300 Austraalia dollari megavatt-tunni kohta. See oli aga tootmiskuludest madalam mitmete tootjate jaoks, kes otsustasid võimsust piirata.

Eelmisel kolmapäeval astus Aemo enneolematu sammu turu peatamiseks ja ütles, et määrab hinnad otse ja hüvitab tootjatele puudujäägi.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: BBC, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: