Sõja 158. päev: Vene Musta mere laevastiku staapi tabas õhurünnak

{{1659239520000 | amCalendar}}
AFP ajakirjanik Bahmutis pommirünnaku järel.
AFP ajakirjanik Bahmutis pommirünnaku järel. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Bulent Kilic

Venemaa Musta mere laevastiku staapi Ukrainalt okupeeritud Krimmi poolsaarel Sevastopolis tabas pühapäeva hommikul õhurünnak, milles sai kuus inimest haavata. Ukraina president Volodõmõr Zelenski kutsus Donbassi veel Ukraina käes olevatel aladel elavaid inimesi evakueeruma enne, kui nad Vene vägede ohvriks langevad. Venemaa lubas ÜRO ja Punase Risti Olenivka vanglarünnakut uurima.

Oluline 31. juulil kell 22.40:

- Ukraina kindralstaabi teatel on Vene väed hakanud ümbergrupeeruma Slovjanskist Zaporižžja suunale;

- Ukraina siseministeeriumi teatel hävitasid riigi väed Hersoni aladel Vene vägede varustuskolonni;

- AFP ajakirjanike sõnul jäi Bahmuti linn pühapäeval intensiivse pommirünnaku alla;

- Briti luure teatel tulistas Venemaa sel nädalal Valgevene territooriumilt Põhja-Ukrainasse vähemalt 20 raketti; brittide hinnangul on Valgevene muutunud pea täielikult Venemaast sõltuvaks;

- Türgi teatel võib esimene vilja eksportiv laev lahkuda Ukraina sadamast esmaspäeval;

- Venemaa Musta mere laevastiku staapi Ukrainalt okupeeritud Krimmi poolsaarel Sevastopolis tabas pühapäeva hommikul õhurünnak, milles sai kuus inimest haavata. Linnas jäetakse ära kõik laevastiku päevale pühendatud üritused;

- Zelenski kutsus Donbassi elanikke Vene rünnaku eest lahkuma;

- Venemaa lubas Ukraina sõjavangide hukkumiskohta ÜRO ja Punase Risti eksperte; organisatsioon teatas aga pühapäeval, et ei ole veel luba saanud;

- Vene president Vladimir Putin ütles pühapäeval, et riigi sõjalaevastiku relvastusse jõuavad peagi uued hüperhelikiirusel lendavad tiibraketid;

- President Zelenski ütles pühapäeval, et Ukraina 2022. aasta viljasaak võib Venemaa agressiooni tõttu jääda tavapärasest poole väiksemaks;

- Ukraina ühe suurema põllumajandusfirma Nibulon asutaja ja omanik hukkus pühapäeval Mõkolajivis Vene relvajõudude korraldatud õhurünnakus;

- Ameerika Ühendriigid on käivitanud protsessi, et omandada Norralt õhutõrjesüsteem NASAMS selle järgnevaks üleandmiseks Ukrainale;

- Ukraina pühapäeval esitatud Venemaa sõjakaotuste hinnangu kohaselt on agressor sõja algusest alates kaotanud 40 830 sõjaväelast, 1763 tanki, 4004 jalaväe lahingumasinat ja 223 lennukit.

Ukraina peastaap: Vene väed grupeeruvad Zaporižžja suunale

Ukraina kindralstaabi teatel on Vene väed hakanud ümbergrupeeruma Slovjanskist Zaporižžja suunale.

Zaporižžja sõjalise administratsiooni hinnangul suudaks Ukraina väed oblasti Vene okupantidest täielikult vabastada aasta lõpuks.

Bahmuti suunal okupatsiooniväed pühapäeval edu ei saavutanud. Läbi kukkus pealetung ka Kamenki ja Peskovi rajoonis ning Kramatorski suunal, teatas peatsaap.

Ukraina väed hävitasid Vene vägede varustuskolonni

Ukraina siseministri nõuniku Anton Heraštšenko sõnul hävitasid riigi väed Hersoni aladel toimunud rünnakus Vene vägede varustuskolonni.

Varustuskolonn koosnes 40 vagunist ja see tuli Hersoni obalstisse okupeeritud Krimmist.

Öösel toimunud rünnakus kasutas Ukarina armee täpseid HIMARS rakette. Ešelonis oli Vene vägede elavjõud, lahingutehnika ja lahingumoon.

Bahmut langes tugeva pommirünnaku alla

Bahmutis viibivad AFP ajakirjanikud teatasid, et linn langes pühapäeval intensiivse pommitamise alla.

Üks inimene sai väidetavalt surma. AFP ajakirjanike sõnul nägid nad, kuidas rünnaku järel kiirabi üht haavatud meest autosse pani.

Bahmut on üks vähestest linnadest, mis Donetski oblastis veel Ukraina kontrolli all on, ning on nüüd Venemaa pealetungi keskmes.

Bahmutis pommirünnakus kannatada saanud mees. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Bulent Kilic

Briti luure: Venemaa tulistas Valgevenest Ukrainasse vähemalt 20 raketti

Suurbritannia kaitseministeeriumi teatel tulistas Venemaa 28. juulil Valgevene territooriumilt Põhja-Ukrainasse vähemalt 20 raketti.

"Valgevene president Aleksandr Lukašenko jätkab konfliktis Moskva joone järgimist, öeldes 21. juulil, et Ukraina peab sõja lõpetamiseks nõustuma Venemaa nõudmistega," teatas Briti kaitseministeerium oma hiljutisimas luureülevaates.

"Tema režiim on muutunud üha autoritaarsemaks, laiendades surmanuhtlust karistuseks terroriaktide ettevalmistamise eest. Tema sagenevad ja alusetud süüdistused lääne plaanide kohta Valgevene ja Ukraina jaoks viitavad tõenäoliselt, et ta on muutunud peaaegu täielikult Venemaast sõltuvaks," lisas ministeerium.

Türgi: esimene viljalaev võib Ukraina sadamast lahkuda esmaspäeval

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani pressiesindaja sõnul võib esimene vilja eksportiv laev lahkuda Ukraina sadamaist esmaspäeval.

Ibrahim Kalini sõnul võib Istanbulis tegutsev ühiskoordinatsiooni keskus lõpetada töö eksporditeede kallal õige pea.

Venemaa ja Ukraina on maailma suuremad nisutootajd ning eelmisel nädalal Istanbulis allkirjastatud kokkuleppe eesmärk on leevendada toidukriisi ning langetada teraviljahindu, mis on pärast Venemaa täiemahulise invasiooni algust kasvanud.

Vene Musta mere laevastiku staapi tabas õhurünnak

Venemaa Musta mere laevastiku staapi Ukrainalt okupeeritud Krimmi poolsaarel Sevastopolis tabas pühapäeva hommikul õhurünnak, milles sai kuus inimest haavata.

"Täna varahommikul otsustasid ukronatsid rikkuda meie merelaevastiku päeva. Laevastiku staabi hoovi tabas tundmatu objekt, esialgsetel andmetel oli see droon," teatas Sevastopoli kuberner Mihhail Razvožajev.

Hilisema teate kohaselt tabas staabi hoovi isetehtud droon, mille küljes oli väikese võimsusega lõhkekeha.

Kuberneri teatel sai kaasnenud plahvatuses sai kuus staabi töötajat haavata, neist kahe vigastused on keskmise raskusastmega, ülejäänutel kerged. Hukkunuid rünnak kaasa ei toonud.

Kuberneri sõnul paanikaks põhjust ei ole, kuid kõik linnas toimuma pidanud Vene sõjalaevastiku päeva tähistamise üritused jäetakse turvalisuse kaalutlusel ära. Ta palus linnaelanikel hoiduda rahvakogunemistest.

Väidetavalt võidakse linnas tõsta terroriohu hinnangu taset.

Vene politseinikud Sevastopolis Musta mere laevastiku staabi lähistel. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Venemaa sõjalaevastiku peaparaad peetakse pühapäeval Peterburis, sellel osaleb ka president Vladimir Putin.

Zelenski palus Donbassi elanikel sõja eest ära tulla

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kutsus Donbassi veel Ukrainas käes olevatel aladel elavaid inimesi evakueeruma enne, kui nad Vene vägede ohvriks langevad.

"Kõik on korraldatud, täielik tugi ja abi – nii logistiline kui ka rahaline. Me vajame ainult inimeste enda otsust, kes ei ole seda seni veel teinud," rääkis Zelenski. Ta nimetas evakueerimist valitsuse otsuseks.

"Mida rutem see saab tehtud, mida rohkem inimesi Donetski oblastist lahkub praegu, seda vähem inimesi saab Vene armee tappa," ütles Ukraina president.

Zelenski kutsus ukrainlasi, kelle on võimalus rääkida Donbassi lahingupiirkonda veel jäänud inimestega, neid veenma lahkumise vajalikkuses.

Donbassi on jäänud "sadu tuhandeid inimesi, kümneid tuhandeid lapsi", lisas Zelenski.

Vene relvajõud on vallutanud suurema osa Donbassi regioonist - tervenisti Luhanski oblasti, kuid Donetski oblastist on osa veel Ukraina vägede käes ja seal käivad ägedad lahingud.

Venemaa lubas Ukraina sõjavangide hukkumiskohta ÜRO ja Punase Risti eksperte

Venemaa nõustus lubama Ukraina sõjavangide hukkumiskohta Donetski oblastis, mis on tema relvajõudude valduses, ÜRO ja Punase Risti eksperte.

"Vene Föderatsioon kutsus objektiivse uurimise huvides Olenivkasse, kus vanglat tabanud rünnakus sai surma suur hulk Ukraina sõjavange, ametlikult ÜRO ja Rahvusvahelise Punase Rist Komitee eksperdid," öeldakse sotsiaalmeediakanalis Telegram ööl vastu pühapäeva avaldatud Vene kaitseministeeriumi teates.

ÜRO on juba Ukrainale lubanud toetust Olenivka vanglarünnaku uurmisel.

Ukraina on nõudnud ÜRO-lt ja Punaselt Ristilt rünnaku, milles hukkus umbes 40 valdavalt Azovi rügemendi võitlejat, kes andsid ennast vangi Mariupolis pärast nädalatepikkusi kaitselahinguid, põhjalikku uurimist. Umbes 130 sõjaväelast sai haavata.

Punane Rist teatas pühapäeval, et nad pole veel saanud Venemaalt luba rünnakupaika külastada.

Ukraina relvajõudude väitel korraldasid sihiliku rünnaku vanglahoonele Vene üksused. Samas lükkasid nad tagasi Venemaa väited, et vangla sai tabamuse Ukraina armee tulistatud raketiga.

Putini kinnitusel saab Vene sõjalaevastik peagi hüperraketid

Vene president Vladimir Putin ütles pühapäeval, et riigi sõjalaevastiku relvastusse jõuavad peagi uued hüperhelikiirusel lendavad tiibraketid.

Uued raketid Tsirkon (ingise keeles Zirkon) jõuavad Venemaa relvastusse lähikuudel, lubas Putin pühapäeval Peterburis, kui pidas kõne Vene sõjalaevastiku päeva tähistaval mereparaadil.

Putini kinnitusel pole neile rakettidele maailmas võrdset. Esimesena saab Tsirkonid fregatt Admiral Gorškov, märkis Vene president.

"Vene sõjalaevastiku võimekus on võtmetähtsusega küsimus… See on suuteline vastama välgukiirusel kõigile, kes otsustavad rikkuda meie suveräänsust ja vabadust," rääkis Putin.

 Vene president teatas ka, et allkirjastas Venemaa uue meredoktriini, kuid täpsemat infot doktriini sisu kohta ei avaldanud.

Putin ülistas oma kõnes Vene tsaari Peeter Esimest, kes tema sõnul tegi Venemaast suurvõimu merel. Vene liider ei maininud otsesõnu Ukrainat.

Hüperhelikiirusel lendavad raketid liiguvad üheksakordse helikiirusega ning Venemaa on neid rakette viimase aasta jooksul katseks lasknud nii allvee- kui ka pealvee sõjalaevadelt.

Zelenski: Ukraina tänavune viljasaak võib jääda poole väiksemaks

President Zelenski ütles pühapäeval, et Ukraina 2022. aasta viljasaak võib Venemaa agressiooni tõttu jääda tavapärasest poole väiksemaks.

"Ukraina viljasaak on sel aastal ohus ja see võib jääda poole väiksemaks," kirjutas Zelenski sotsiaalmeedias.

"Meie peaeesmärk on hoida ära globaalne toidukriis, mille on põhjustanud Venemaa invasioon," kirjutas ta ning lisas, et Ukraina viljatarneteks välismaale leitakse alternatiivsed teed.

Venemaa on hõivanud suure osa Ukraina lõunaosast ning takistab Ukraina viljaeksporti sealsete Musta mere sadamate kaudu.

Sõjategevuse tõttu põlenud nisupõld Ukraina Donetski oblastis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Ukraina suure agrofirma omanik hukkus Vene õhurünnakus

Ukraina ühe suurima põllumajandusfirma Nibulon asutaja ja omanik hukkus pühapäeva hommikul Mõkolajivis Vene relvajõudude korraldatud õhurünnakus.

Oleksiy Vadaturski ja tema abikaasa hukkusid, kui nende maja tabas Vene suurtükituli, ütles Mõkolajivi oblasti kuberner Vitali Kim. Mõkolajivi oli öösel ja pühapäeva hommikul Vene relvade tule all.

Vadaturski ettevõtte peakorter asub sadamalinnas Mõkolajivis. Nibulon tegeleb nisu, odra ja maisi kasvatamise ja ekspordiga. Ettevõttel on oma kaubalaevad ja sadam.

USA alustas õhutõrjesüsteemide NASAMS Ukrainale andmise protsessi

Ameerika Ühendriigid on käivitanud protsessi, et omandada Norralt õhutõrjesüsteem NASAMS, et see siis Ukrainale üle anda, teatas Pentagoni pressiesindaja laupäeval.

"Mul ei ole detailset infot tehingu kohta, aga oleme alustanud süsteemi hankimist," ütles USA kaitseministeeriumi esindaja. Ta ei osanud siiski veel öelda, millal saab õhutõrjesüsteemi Ukrainale üle anda.

Norra õhutõrjesüsteem NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) on mobiilne õhutõrjerakettide süsteem madalal ja keskmisel kõrgusel lendavate õhuobjektide tabamiseks. Selle laskakugus on olenevalt kasutatavatest rakettidest 20-180 kilomeetrit ning see suudab tabada õhuvahendeid, mis lendavad kuni 21 kilomeetri kõrgusel.

NASAMS-i keskmaa õhutõrjesüsteem on ka Leedu relvastuses.

Ukraina suurtükiväelane Harkivi oblastis puhkepausil. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas pühapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 40830 (võrdlus eelmise päevaga + 160);

- tankid 1763 (+4);

- jalaväe lahingumasinad 4004 (+9);

- lennukid 223 (+1);

- kopterid 190 (+0);

- suurtükisüsteemid 916 (+10);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 259 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 117 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 735 (+2);

- tiibraketid 174 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 2902 (+13);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 80 (+2).

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Donetski suunal.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael, Tõnu Karjatse

Allikas: CNN, Interfax-Ukraine, Interfax, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: