Ukraina peaministri visiit Saksamaale viitab suhete soojenemisele

Ukraina peaminister Denõss Šmõhal ja Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier pühapäeval Bellevue palees Berliinis.
Ukraina peaminister Denõss Šmõhal ja Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier pühapäeval Bellevue palees Berliinis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Michele Tantussi

Ukraina peaminister Denõss Šmõhal viibib pühapäeval Saksamaal – ta on esimene kõrgetasemeline Ukraina ametnik, kes viimastel kuudel Saksamaad külastab. Muuhulgas on kõne all Ukraina soov saada Saksamaalt kaasaegseid tanke.

Reis on märk pingete leevenemisest pärast Kiievi ja Berliini suhetekriisi sõja alguses, vahendas Agence France-Presse.

Kantsler Olaf Scholz on korduvalt väljendanud Saksamaa tugevat toetust Ukrainale võitluses Venemaa sissetungi vastu, kuid vahetult pärast Vene vägede sissemarssi kritiseeris Kiiev Saksamaa abi kui liiga vähest ja liiga hilist.

Scholzi visiit Kiievisse juunis ja relvade saabumine Saksamaalt on vahepeal toonud kaasa toonimuutuse kahe riigi suhetes. Šmõhal ütles enne reisi Saksa meediale, et Saksamaa on teinud suuri edusamme Ukraina toetamisel relvadega.

Kuid peaminister ütles ka, et Kiiev vajab Berliinilt rohkem relvi, sealhulgas kaasaegseid lahingutanke, nagu Leopard 2.

Šmõhal alustas pühapäeva hommikuste kõnelustega Saksamaa presidendi Frank-Walter Steinmeieriga, kelle pakkumine aprillis Kiievisse sõita Ukraina poolt lükati tagasi. See pingestas kahe riigi suhteid veel.

Scholz tervitab Ukraina peaministrit pühapäeva pärastlõunal sõjaväeliste auavaldustega.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: AFP, The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: