Tallinn kaalub uuest aastast nelja öise bussiliini avamist

Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinna linn arutab võimalust avada uuest aastast öine bussiliiklus. Lisaraha taotlus on esitatud neljale marsruudile ning muuhulgas loodetakse sellest leevendust ka sagenenud tõukeratta õnnetustele.

"Tegu on keskkonnasõbralikuma lähenemisega kui autode kasutamine, sealhulgas taksode kasutamine. Teine põhjus on turvalisus. Joobes inimesed loodetavasti otsustavad siis kas auto või tõukeratta asemel valida öise bussi," rääkis Tallinna ööelu nõunik Natalie Mets (SDE).

Metsa sõnul on tegu kauaoodatud muudatusega. "2019. aasta seisuga olid Euroopa 28 pealinnast Eesti ja Küprose omad ainukesed, kus mitte mingisugust öist transporti ei eksisteeri."

Öisel ajal vajavad transporti muuhulgas meditsiinitöötajad, päästjad ja politseinikud, aga ka teenindussektor.

Tallinna abilinnapea Tanel Kiige (KE) sõnul pole kindel, kas linna rahakotist vajaminev summa leitakse, sest kõrged kütusehinnad on suurendanud ka olemasoleva ühistranspordi kulusid.

Kiige sõnul on oluline, et öiseid liine ei avataks juba toimivate liinide arvelt.

"Me oleme esitanud lisaraha taotluse nelja võimaliku öise liini avamiseks, hinnanguliselt see tähendab mitusada tuhat eurot lisakulu, mis kätkeb endas nii transporditöötajate kui ka turvateenistuse tagamise kulusid öistel tundidel," sõnas Kiik.

Kui tihti buss öö jooksul sõidab ja kui suure aja aastast, sõltub samuti eelarve kõnelustest.

"Tegu on siis liinidega, mis väljuksid ühest keskusest, kas näiteks Balti jaamast või kesklinnast, ja on nii-öelda kojusõidu bussid, nendega linna tagasi enam ei saa," rääkis Mets.

Tallinnas on üha enam probleeme ka öiste alkoholi tarvitanud tõukeratturitega. Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juhi Hannes Kullamäe sõnul on igasugune turvalisuse tõstmine tervitatav, sealhulgas öine buss.

"Kui inimesed selle omaks võtavad ja bussiga sõidavad, siis kindlasti peaks vähenema liiklusõnnetuste arv ja just tõukeratturite osas, kes seda öisel ajal väga aktiivselt kasutavad ja on ka alkoholi tarvitanud," rääkis Kullamäe.

Öine bussiliiklus oleks Tallinna elanikele sarnaselt päevase ühistranspordiga tasuta.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: