Sõja 264. päev: Zelenski külastas Hersoni linna

{{1668398640000 | amCalendar}}
Ukraina president Volodõmõr Zelenski esmaspäeval Hersoni linnas
Ukraina president Volodõmõr Zelenski esmaspäeval Hersoni linnas Autor/allikas: SCANPIX/EPA/OLEG PETRASYUK

Ukraina president Volodõmõr Zelenski külastas esmaspäeval Hersoni linna ja kinnitas seal, et Dnipro läänekaldal on vabastatud 226 asulat. Vabastatud aladelt on avastatud üle 400 sõjakuriteo. Zelenski hoiatas miinide ja teiste lõhkekehade eest vabastatud aladel. Hersoni oblastis Novoraiskis sõitis tsiviilauto maamiini otsa, milles sai neli inimest viga. Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi hinnangul viivad Vene väed täiendavaid üksusi Donetski oblastisse.

Oluline 14. novembril kell 20.53:

- Zelenski külastas Hersoni linna;

- USA teatab lähinädalatel uuest relvaabi paketist;

- NYT: venestamine Hersonis kukkus läbi;

- Stoltenberg: Putini eesmärk on jätta Ukraina ilma elektrita;

- Zelenski: Ukraina leidis Hersonist üle 400 sõjakuriteo;

- Ukraina teatel korraldab Venemaa üha vähem raketirünnakuid;

- Borrell: EL on saatnud Ukrainale kaheksa miljardi euro väärtuses relvastust;

- Novoraiskis sõitis tsiviilauto maamiini otsa, neli inimest sai viga;

- Kanada annab Ukrainale 500 miljonit dollarit ja lisab Moskva-vastaste sanktsioonide nimekirja 23 venelast;

- Ukraina vabastas Luhanskis Makijivka küla;

- ISW: peale lüüasaamist Hersonis suurendavad Vene väed pingutusi Donetski oblastis.

 

CIA hoiatas Moskvat tuumarelva kasutamise eest

"USA Luure Keskagentuuri (CIA) peadirektor William Burns kohtus Ankaras oma Venemaa kolleegi  Sergei Narõškiniga. Burns hoiatas Narõškinit tuumarelvade kasutamise eest," teatas esmaspäeval Valge Maja. 

Burnsi visiit Türgisse toimub ajal, mil USA ametnikud väljendavad üha rohkem muret, et Moskva võib Ukrainas kasutada taktikalist tuumarelva. Venemaa armee kannab üha suuremaid kaotusi, vahendas Financial Times. 

Zelenski külastas Hersoni

Ühe Reutersi allika kinnitusel külastas esmaspäeval vabastatud Hersoni linna Ukraina president Volodõmõr Zelenski.

Zelenski kinnitas kohapeal sõduritele  "Me liigume edasi... Me oleme valmis rahuks, rahuks kogu riigis."

Kui Ukraina presidendilt küsiti, kus toimub järgmine Ukraina vägede pealetung, kinnitas Zelenski "Mitte Moskvas... Me ei ole huvitatud teise riigi territooriumitest".

Kohapeal tänas Zelenski NATO-t ja teisi liitlasi toetuse eest sõjas Venemaaga.

Peale Zelenski saabumist oli kauguses kuulda suurtükituld.

Borrell: EL on saatnud Ukrainale kaheksa miljardi euro väärtuses relvastust

"Euroopa Liit (EL) ja selle liikmesriigid on andnud Ukrainale relvastust vähemalt kaheksa miljardi euro väärtuses," ütles L-i välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell

Borrelli sõnul moodustab see abi 45 protsenti sellest, mida USA on Kiievile tarninud, vahendas The Guardian. 

Borrell lisas, et EL jätkab Venemaa rahvusvahelist isoleerimist.

Ukraina teatel korraldab Venemaa üha vähem raketirünnakuid

"Näeme praegu mingit tuulevaikust, midagi eriti ei juhtu. Viimase nädala jooksul pole me näinud tiibrakettide ega Iraanis toodetud droonide kasutamist. Vaenlane ei suuda relvade puuduse tõttu pidevalt massiivseid raketirünnakuid korralda, " ütles Ukraina õhujõudude pressiesindaja Juri Ihnat. 

Ihnati sõnul kaitsevad NASAMS-i õhutõrjesüsteemid juba Ukraina õhuruumi. 

"Ukraina õhutõrje tugevneb veel USA Avengeri süsteemidega. Avengersil on oma radar, nad on äärmiselt mobiilsed. Saksamaa tarnitud IRIS-T süsteem hävitas sihtmärgid 100 protsendi ulatuses," ütles Ihnat. 

Kanada annab Ukrainale 500 miljonit dollarit ja lisab Moskva-vastaste sanktsioonide nimekirja 23 venelast

Täiendav abi lisandub 3,4 miljardi dollari suurusele abile, mille Kanada on eraldanud Ukraina sõjaväe toetuseks. Samuti saab Ukraina selle raha eest osta kütust ja meditsiinitarbeid, vahendas The Kyiv Independent. 

"Kanada kehtestas sanktsioonid venelastele, kes on seotud pidevate inimõiguste rikkumistega Venemaa opositsiooniliidrite vastu," teatas Kanada peaministri büroo. 

Venemaa teatas esmaspäeval, et riiki ei saa nüüd siseneda veel 100 Kanada kodanikku. Venemaale ei saa nüüd enam reisida ka kuulus näitleja Jim Carrey. 

"Reaktsioonina peaminister Justin Trudeau jätkuvale tegevusele kehtestada sanktsioone Venemaa juhtkonna, poliitikute, ekspertide, kultuuritegelaste vastu, ei saa Venemaale siseneda 100 Kanada kodanikku," teatas Venemaa välisministeerium. 

USA teatab lähinädalatel uuest relvaabi paketist

Ameerika Ühendriikide rahvusliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan teatas hiljuti pressikonverentsil, et järgmise kahe nädala jooksul teatab USA uuest relvaabi paketist Ukrainale.

Sullivan tõi ka välja, et küsimused lahingutegevuse aeglustumisest talvel on vale küsimusepüstitus. Sullivan rõhutas, et see oleneb ukrainlastest, millise kiiruse ja tempoga nad oma sõjalisi operatsioone teevad.

Stoltenberg: Putini eesmärk on jätta Ukraina ilma elektrita

"Venemaa presidendi Vladimir Putini eesmärk on jätta Ukraina sel talvel külmaks ja pimedaks," ütles esmaspäeval NATO peasekretär Jens Stoltenberg. 

"Me ei tohiks teha seda viga, et alahindame Venemaad. Vene relvajõud on säilitanud märkimisväärse võimekuse. Neil on suur hulk sõdureid ja Venemaa on näidanud üles valmisolekut, et võivad kanda olulisi kaotusi. Samuti on nad näidanud üles äärmist jõhkrust," ütles Stoltenberg. 

Valge Maja: Biden ja Xi kinnitasid, et tuumasõda ei tohi kunagi pidada

USA president Joe Biden ja Hiina juht Xi Jinping kohtusid esmaspäeval Indoneesias toimuval G20 tippkohtumisel. 

"President Biden tõstatas Venemaa jõhkra sõjalise tegevuse Ukraina vastu ja Moskva vastutustundetud tuumarelva kasutamise ähvardused. President Biden ja president Xi kordasid oma kokkulepet, et tuumasõda ei tohi kunagi pidada ja seda ei saa kunagi võita. Nad rõhutasid oma vastuseisu tuumarelvade kasutamisele või nende kasutamise ähvardamisega," teatas esmaspäeval Valge Maja. 

NYT: venestamine Hersonis kukkus läbi

Okupeeritud Hersonis keelustati Ukraina rahvuslaulud ja ukraina keeles rääkimine. Samuti viidi koolid üle Vene õppekavale ning õpilastele kinnitati, et nad on venelased, mitte ukrainlased, tõi The New York Times välja.

Vene okupatsioonivägede katse sundida kohalikke inimesi kasutama kõikide tehingute puhul rublasid kukkus samuti läbi, kuna ukrainlased kasutasid omavahel jätkuvalt edasi Ukraina grivnasid.

Leht toob välja, et alates Venemaa täieulatuslikust invasioonist veebruaris on Ukraina kultuur hakanud Vene kultuurist veelgi rohkem eralduma, mis on Putini sõjaplaanidele vastupidine protsess.

Näiteks ühes Hersoni koolis jätkati salaja ukrainameelselt, kuigi oli ka koole, mis läksid Vene õppekavale üle.

Hersoni kunstimuuseumi kuraatori Irina Rodavanova hinnangul jahmatas paljusid Hersoni elanikke Vene sõdurite julmus, mis õõnestas venestamist.

Kakskeelsed ukrainlased, kes varem rääkisid olenevalt olukorras kas ukraina või vene keeles, on asunud rääkima ainult ukraina keeles.

Ukrainas on laiemat ette võetud Nõukogude ajal nime saanud kohtade ümbernimetamine, mis sai alguse peale Venemaa toetatud separatismi Donbassis.

Peale kommunismiaja nimede eemaldamise on ette võetud Vene kultuurilised viited laiemalt, sh kaaluvad paljud linnad oma Puškini-nimeliste tänavate ümbernimetamist.

Zelenski: Ukraina avastas Hersonist üle 400 sõjakuriteo

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kinnitas oma õhtuses videopöördumises interneti, televisiooni ja teiste võtmeteenuste kiiret naasmist hiljuti vabastatud Hersoni oblasti aladele.

Kokku on Dnipro läänekaldal Zelenski sõnul vabastatud 226 asulat.

Võimalikult kiiresti püütakse taastada inimestele elekter ja kraanivesi, avalik transport ja Ukraina riiklik postiteenus, kinnitas Zelenski.

Zelenski hoiatas, et vabastatud piirkond on tugevalt mineeritud ning üks demineerija sai lõhkekeha demineerides hiljuti surma ja veel neli sai vigastada.

Ukraina presidendi sõnul jätkub piirkonnas ka Vene vägedest maha jäänud sõdurite ning palgasõdurite väljasõelumine.

Praeguseks on Ukraina uurijad tuvastanud vabastatud Hersoni oblastis üle 400 sõjakuriteo, kinnitas Zelenski.  

Eraldiseisvalt teatas Ukraina asesiseminister Jevgeni Jenin Ukraina televisioonis, et üks Ukraina demineerijate sõiduk sõitis maamiini otsa.

Sõidukis oli kuus demineerijat ning keegi surma ei saanud, vahendas Ukrainska Pravda.

Novoraiskis sõitis tsiviilauto maamiini otsa, neli inimest sai viga

Ukraina presidendi kantselei asejuht Kõrõlo Tõmošenko teatas, et vabastatud Hersoni oblastis, Novoraiskis, sõitis tsiviilauto maamiini otsa. Plahvatuses sai viga neli inimest, sh üks 13-aastane tüdruk.

Ukraina vabastas Luhanskis Makijivka küla

Makijivka küla asub Luhanski linnast 160 kilomeetrit lääne pool. Küla vabastamisest teatas pühapäeva õhtul Luhanski oblasti administratsioon. Vene väljaanne Verstka teatas 5. novembril, et Makijivka lähistel hävis üks Vene mobiliseeritute pataljon Ukraina kaudtule tõttu, meenutas Ukrainska Pravda.

Ukraina lapsed lipuga hävinud auto otsas endise Vene kontrollpunkti lähistel Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Ukraina lõunaosas hukkus ligikaudu 40 Vene sõdurit

Ukraina lõunaringkonna teatel hukkus nende vastutusalas viimase ööpäeva jooksul ligikaudu 40 Vene sõdurit. Samuti hävitati seitse Vene relvajõudude soomusmasinat.

Lõunaringkonna esindaja kinnitas, et Vene õhuvägi tulistas Berislavski rajooni pihta kaks Kh-31 raketti.

Rünnakus väidetavalt inimkaotusi ei olnud ning taristut ei hävinud.

Mustal merel on ootel 12 Vene mereväe alust, mille hulgas praegu Vene raketilaevu esmaspäevahommikuse seisuga valves ei ole.  

Briti luure: talv toob uued väljakutsed

Ühendkuningriigi kaitseministeerium rõhutas oma viimases ülevaates, et talv toob lahingute pidamisele uued tingimused, mis sõjategevust raskendavad. Päevavalguse vähenemine suurendab näiteks öövaatlusseadmete väärtust.

Madal temperatuur suurendab külmakahjustuste tekkimise tõenäosust, seda eriti kui puudub sobilik külmavarustus. Samuti on külma ilmaga sõduri päästmise ajavahemik (nn golden hour) poole lühem, mis muudab lahingkontakti riskantsemaks.

ISW: Peale lüüasaamist Hersonis suurendavad Vene väed pingutusi Donetski oblastis

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul suurendavad Vene relvajõud oma sõjalisi pingutusi Donetski oblastis lähinädalatel. Piirkonda saab saata sügisel mobiliseeritud mehi ning samuti Hersonist taandunud üksuseid.

Vene lisaüksuste saabumine piirkonda suurendab survet Ukraina vägedele ning mõttekoja hinnangul peab Kiiev seetõttu saatma piirkonda kaitsesse uusi vägesid.

ISW hinnangul ei saavuta Vene väed siiski Donetski oblastis suurt edu, kuigi nad võivad lõpuks Bahmuti linna vallutada.

Mõttekoda rõhutab, et Venemaa sügisel mobiliseeritud sõdurid on saanud vähese ettevalmistuse, on saanud kehva väljaõppe ning neil puudub tahe sõdida.

ISW analüütikute hinnangul ei saa Vene vägede juht Ukrainas, kindral Sergei Surovikin, olukorda olulisel määral muuta, kuna tal ei võimaldata luua uusi ründegruppe, millega saaks pidada mehhaniseeritud manööversõda Ukraina vägede vastu.  

Samal ajal viib Ukraina suure tõenäosusega vabastatud Dnipro läänekaldalt üksusi teistesse riigi piirkondadesse nii kaitsesse kui ka vastupealetungiks ette valmistuma.

Mõttekoja hinnangul Ukraina väed otse üle Dnipro ei kavatse minna.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 510 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 81370 (võrdlus eelmise päevaga +510);

- tankid 2848 (+8);

- jalaväe lahingumasinad 5748 (+6);

- lennukid 278 (0);

- kopterid 261 (+0);

- suurtükisüsteemid 1839 (+2);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 393 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 205 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1509 (+2);

- tiibraketid 399 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4316 (+21);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 160 (+0).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters/CNN/The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: