Mittetallinlased jäävad veebruari keskpaigani ilma e-raamatute laenutamise võimalusest
Tallinna keskraamatukogu lõpetab alates uuest aastast teiste omavalitsuste elanikele e-raamatute laenutamise, kuna riik keeldub selle eest maksmast. Sellega kaob ülejäänud Eesti elanikel võimalus e-raamatuid laenutada, kuid rahvusraamatukogu lubab siiski veebruari keskpaigast käivitada oma süsteemi.
"Rahvaraamatukogud, seal hulgas ka Tallinna keskraamatukogu, on kohalike omavalitsuste asutused ja neid rahastatakse omavalitsuste eelarvest. Kui koroonalainete alguses otsustas kultuuriministeerium toetada kõigile Eesti elanikele e-raamatute kättesaadavaks tegemist Tallinna keskraamatukogu kaudu, siis alates septembrist seda enam ei rahastata. Seetõttu peamegi nüüd lõpetama selle teenuse pakkumise mittetallinlastele," ütles keskraamatukogu direktor Kaie Holm teisipäeval ERR-ile.
Holm rääkis, et keskraamatukogu on pidanud pärast 2020. aasta 18. märtsi, kui esmakordselt üleriiklik e-raamatute laenutamise võimalus käivitati, iga poole aasta tagant kultuuriministeeriumiga läbirääkimisi järgmise perioodi rahastamise tagamiseks, kuid viimasel korral loobus ministeerium Tallinna linnale selleks otstarbeks raha eraldamast.
"Oleme andnud endast parima," tõdes Holm. "Kahjuks pole riik suutnud samasugust süsteemi välja arendada ja kuni üleriikliku süsteemi valmimiseni oleks võinud Tallinna keskraamatukogu seda rolli täita," lisas ta.
Samas teatas rahvusraamatukogu esmaspäeval, et teeb alates 14. veebruarist kõigile Eesti inimestele veebikeskkonnas või äpi vahendusel kättesaadavaks e-raamatute laenutamise.
Minu Raamatukogu (MIRKO) platvormilt e-väljaannete laenutusteenus võimaldab kasutajal lugemiseks või kuulamiseks saada nii ilu-, kui ka lastekirjandust ning seda nii telefonis kui veebis. Samuti luuakse võimalus laenutada õppematerjale, e-väljaandeid ja kuulata audioraamatuid, teatas rahvusraamatukogu. Teenus on kättesaadav alates 14. veebruarist 2023.
Tallinna keskraamatukogu on eestikeelset kirjandust laenutussüsteemi ELLU kaudu e-raamatute kujul välja laenanud juba kümmekond aasta, võõrkeelset kirjandust süsteemi OverDrive kaudu pisut vähem aega. Nüüd on väljalaenatava võõrkeelse kirjanduse hulka inglise ja venekeelse kõrval lisandunud ka ukrainakeelsed e-raamatud, ütles Holm.
E-raamatute laenutamise võimekust pakuvad oma lugejatele ka ülikoolide raamatukogud.
Toimetaja: Mait Ots