Valimisteenistus tuletab meelde: hääletamine on salajane

Valimisjaoskond
Valimisjaoskond Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Riigi valimisteenistus kutsus teisipäeval hoidma hääletamise salajasuse põhimõtet ning tuletas meelde, et oma hääletamissedeli pildistamine ja selle jagamine läheb selle põhimõttega vastuollu. Teenistuse sõnul on neile teatatud mitmest selle sätte eiramisest.

"Valimisteenistusele on tulnud mitmeid päringuid hääletamissedeli pildistamise ja jagamise kohta. Selline tegevus läheb vastuollu põhiseaduses sätestatud hääletamise salajasuse põhimõttega. Salajasus on oluline valija kaitseks – keegi ei pea teadma, kas, kuidas või kelle poolt valija hääletas," lausus riigi valimisteenistuse kommunikatsioonijuht Kristi Sobak.

ERR-ile laekunud info järgi kutsus Eestimaa Ühendatud Vasakpartei (Koos/Vmeste) teisipäeval sotsiaalmeedias oma valijaid ja toetajaid saatma postituses viidatud aadressile foto oma ID-kaardist ja valijarakenduses tehtud valikust. Üleskutsuja sõnul on fotode korjamise ajendiks "häälte kontroll", millega ta viitab võimalikule pettusele häältelugemisel.

Sobaku sõnul tuleb üleskutsed jagada infot oma hääletamissedeli või e-hääletamise kohta tähelepanuta jätta. "Kui valijat on mõjutatud avaldama oma e-hääletamise valikut, on tal võimalik oma e-häält muuta. Valija saab hääletada uuesti elektrooniliselt kuni laupäeva õhtu kella 20 või hääletamissedeliga valimisjaoskonnas kuni pühapäeva õhtu kella 20," lisas Sobak.

Valijat kaitseb ka karistusseadustik, mis näeb valimisel teise inimese tehtud valikuga ebaseadusliku tutvumise eest ette karistuse.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: