Mitmel pool Euroopas ja Aasias nõudsid töötajad paremaid tingimusi

Foto: SCANPIX/AP Photo/Paul White

Euroopas ja Aasias toimusid esmaspäeval meeleavaldused, kus töötajad nõudsid palgatõusu ja paremaid töötingimusi.

Hispaanias mööduvad tavaks saanud 1. mai meeleavaldused palgatõusu nõudmistega. Riigis toimub üle 70 ametiühingute demonstratsiooni.

Ametiühinguliit UGT kutsus kõiki töölisi avaldama meelt paremate palkade, hindade alandamise ja kasumi jaotamise poolt. Eriti tähtis on palgatõus tõusva inflatsiooni tõttu, rõhutasid ametiühingud.

Lisaks nõuavad Hispaania advokaadid, et riik reformiks ajaloolist seadust, mille järgi peavad nad 365 päeva aastas olema tööks kättesaadavad.

Prantsusmaal on oodata viimaste aastate suurimaid maipüha meeleavaldusi. Ametiühingud marsivad president Emmanuel Macroni hiljutise otsuse vastu tõsta pensioniiga 62 eluaastalt 64 eluaastale. Meeleavalduste korraldajate hinnangul on pensionireform ohuks töötajate õigustele ja Prantsusmaa sotsiaalsüsteemile.

Prantsuse ametiühingute meeleavaldustega ühinevad keskkonnaaktivistid ja teised majandusliku õigluse eest võitlevad grupid ning need, kes on pahased Macroni poliitika suhtes. Lisaks plaanivad osaleda Pariisi 2024. aasta olümpiamängude vastased.

Türgis keelas politsei grupil meeleavaldajatel minna Istanbulis Taksimi väljakule ning pidas kinni kümmekond protestijat. Ajakirjanikel keelati meeleavaldusi filmida. Taksimi väljakul on Türgi ametiühingute jaoks sümboolne tähtsus, sest 1977. aasta maipühal avasid relvastatud inimesed väljakul tähistajate pihta tule, mis põhjustas rüsina, mille tagajärjel hukkusid kümned inimesed.

Lõunakorealased nõudsid meeleavaldustel kõrgemaid palku. "Kõige hind on tõusnud, välja arvatud meie palgad. Tõstke meie miinimumpalku. Vähendage meie töötunde," hüüdis üks aktivist Soulis meeleavaldusel.

Ka Jaapanis Tokyos nõudsid tuhanded inimesed palgatõusu, et võidelda elukalliduse tõusuga. Meeleavaldajad kritiseerisid ka peaminister Fumio Kishida kava kahekordistada riigi kaitse-eelarvet ning nõudsid selle raha kulutamist hoopis heaolule, sotsiaalkaitsele ja inimeste igapäevase toimetuleku parandamisele. Kishida on lubanud palku tõsta.

Pakistanis sunniti maipüha meeleavaldused poliitiliste pingete tõttu siseruumidesse. Näiteks Peshawaris nõudsid tööjõuorganisatsioonid ja ametiühingud töötajatele inflatsiooni tingimustes paremaid õigusi.

Toimetaja: Merili Nael, Tõnu Karjatse

Allikas: AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: