Moskva kohus sulges Sahharovi keskuse

Sahharovi keskuse arhiivi digitaliseerimine
Sahharovi keskuse arhiivi digitaliseerimine Autor/allikas: SCANPIX/Hanna Wagner/dpa/picture-alliance

Moskvas suleti kunagise Nõukogude Liidu inimõiguslase ja akadeemiku Andrei Sahharovi pärandi säilitamise keskus.

Moskva linna kohus kiitis heaks Vene justiitsministeeriumi taotluse saata laiali Sahharovi keskus, vahendas Interfax. Inimõiguslase Andrei Sahharovi järgi nimetatud keskus oli juba varem kuulutatud Venemaal välisagendiks.

Vene justiitsministeeriumi sõnul ei läbinud Sahharovi keskus auditit, mille käigus tuvastati süstemaatilised ja pöördumatud seadusrikkumised. Muuhulgas olevat keskus rikkunud territoriaalse tegutsemise printsiipi näidates ringnäitust Andrei Sahharovist piirkondades, kus keskusel pole eraldiseisvat allharu. Samuti olevat Sahharovi keskus pannud internetti üles videoid, mille keskus ei märkinud et on välisagent.

Sarnaste ettekäänete alusel suleti varem Moskva Helsingi grupp.

Akadeemik Andrei Sahharovi pärandi säilitamise keskus asutati 1990. aastal. Keskuse loomisel osales Sahharovi lesk ning tema sõbrad ja kolleegid. Sihtasutuseks korraldati see ümber 1996. aastal. Sahharovi keskus lisati 2014. aastal välisagentide nimekirja.

2023. aasta jaanuaris esitati Sahharovi keskusele teade, mille kohaselt lõpetab Moskva linn kõik rendilepingud keskusega. See otsus oli seotud 2022. aasta detsembris vastu võetud seadusmuudatusega, mille kohaselt ei tohi avalik võim toetada välisagente.

Andrei Sahharov sündis 1921. aastal Moskvas ning ta oli tunnustatud NSVL-i teadlane. 1970. aastal oli Sahharov üks aktivistidest, kes asutasid Moskvas inimõiguste komitee. 1975. aastal pälvis Sahharov Nobeli rahupreemia.

Dissidendid Andrei Sahharov (1921-1989) ja Enn Tarto (1938-2021). Autor/allikas: Eesti Mälu Instituut

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: