EL-is elab kõige vähem noori Itaalias ning see ohustab riigi majandust

Inimesed Milanos
Inimesed Milanos Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Marco Ottico

Ajaleht The Times kirjutab, et Itaaliat räsib demograafiline kriis ning viimase 20 aasta jooksul vähenes Itaalias noorte arvukus ligi veerandi võrra. Itaalias elab praegu Euroopa Liidu (EL) liikmesriikidest kõige vähem 18-34-aastaseid inimesi ning elanikkonna vananemine ohustab juba riigi elatustaset.

Itaalias väheneb noorte arv rahvastiku arvust kiiremini ning riigis elavate 18-34-aastaste inimeste osakaal on langenud 17,5 protsendini elanikkonnast. EL-i keskmine on 19,6 protsenti. 

"Me juba näeme selle mõju tööturule, seda siis, kui vajame töötajaid, kes suudaksid pensionide katmiseks makse maksta. Itaallased elavad üha kauem," ütles Milano Katoliku ülikooli demograaf Alessandro Rosina. 

Itaalia valitsus jälgib riigi demograafilist olukorda väga tähelepanelikult. Peaminister Giorgia Meloni valitsus välistas, et riik lahendab tööjõuprobleemi sisserände suurendamise abil. Selle asemel tahab valitsus suurendada sündimust. 

Sündimus langes eelmisel aastal rekordmadalale, eelmisel aastal sündis Itaalias 393 000 last, riigis elab 59 miljonit inimest. Selline trend on kestnud juba terve põlvkonna. 

"Madal sündimus 20 aastat tagasi tähendab, et tänapäeval on 20-aastaseid vähem. Kuni 70. aastate keskpaigani oli Itaalia sündimus Euroopa keskmisest kõrgemal, seejärel langes 1980. aastate lõpuks maailma madalaimate sekka," ütles Rosina. 

Kõige kiiremini vananeb rahvastik Lõuna-Itaalias. Paljud inimesed elavad seal koos vanematega, nad ei tööta ega käi koolis. Rosina sõnul on nüüd riigis 65-aastaseid rohkem kui alla 25-aastaseid. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: