X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Euroopa suurima ametiühingu juht hoiatas Saksamaad deindustrialiseerimise eest

Volkswageni autotehas Saksamaal
Volkswageni autotehas Saksamaal Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Swen Pfoertner

Saksamaa ja ühtlasi Euroopa suurima ametiühingu IG Metalli juhi Christiane Benneri sõnul varitseb Saksamaad hiiliva deindustrialiseerimise oht.

Oktoobriks IG Metalli juhiks valitud esimene naissoost juht Christiane Benner pidas kõnet, milles jagas hoiatusi Saksamaa poliitikutele ja töötajatele. Benneri peamine sõnum seisnes selles, et ees ootavad keerulised muutused.

"Rohelises tööstuses on piisavalt töökohti, kuid kõik ei püsi samamoodi nagu praegu. Töökohad ja ettevõtted muutuvad," ütles Benner.

Samas hoiatas Benner, et uued töökohad ei teki iseenesest.

"Igaüks, kes lihtsalt hävitab töökohti, selmet mõelda õigel ajal alternatiivide peale, surub inimesi lootusetuse väljavaadetesse," lisas Benner.

Vastne ametiühingujuht samuti kiitis Saksa tööstussuhete mudelit, kus töötajate esindajad kuuluvad ettevõtete nõukogudesse. Saksamaa ettevõtetel on kahetasandilised nõukogud: otsese ettevõtte juhtimise eest vastutab üks nõukogu, mille määrab ametisse järelevalvet teostav nõukogu. Viimasesse kuuluvad ka ametiühingute esindajad.

"Rohkem demokraatiat töökohal tähendab ka rohkem demokraatiat ühiskonnas. Inimesed, kes kogevad demokraatiat töökohal, suhtuvad demokraatiasse üldiselt paremini," ütles Benner.

Traditsiooni kohaselt hakkab Benner IG Metalli juhina kuuluma Volkswageni nõukokku.

Saksamaa tööstuses on raske olukord, mis on tingitud kasvanud energiakuludest. Viimased mõjutavad negatiivselt Saksa tööstuse konkurentsivõimet. Autotööstuse paljusid töötajaid esindav IG Metall peab silmitsi seisma ka seadusandjate kavandatud sisepõlemismootorite tootmise lõpetamisega. Saksamaa autotööstused valmistuvad elektriautode tootmisele üleminekuks.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: