X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Uus Poola võimuliit võib lennujaama megaprojektist loobuda

Varssavis asuv lennujaam
Varssavis asuv lennujaam Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kacper Pempel

Viimased kaheksa aastat Poolat juhtinud Seaduse ja Õigluse (PiS) partei tahtis riiki rajada Euroopa suurima lennujaama. Poola saab aga lähiajal uue valitsuse ning järgmine võimuliit võib lennujaama ehitamisest loobuda.

Poola lennujaama projekt (poola keeles CPK) võib minna maksma 46 miljardit eurot. Lennujaam asuks Varssavist 40 kilomeetrit edelas. Pealinna ja lennujaama hakkaks ühendama kiirraudtee. 

PiS lootis, et lennujaama esimene osa saaks valmis 2028. aastal. Lennujaam suudaks siis teenindada 40 miljonit reisijat aastas. 2060. aastal peaks lennujaama läbima aga lausa 65 miljonit reisijat, vahendas Politico

Praegu kuulub Euroopa suurima lennujaama tiitel Londoni Heathrow' lennujaamale. Umbes sama palju reisijaid teenindab Pariisi Charles de Gaulle'i lennujaam. 

PiS tahtis muuta Poola Euroopa transpordikeskuseks. Opositsiooniparteid võitsid aga oktoobrivalimistel ühiselt enamuse ning allkirjastasid hiljuti ka koalitsioonileppe. Uus võimuliit plaanib riigi poliitika ümber kujundada, see seab ohtu ka CPK tuleviku. 

Donald Tusk kritiseeris juba enne valimisi CPK projekti. Opositsioon leiab, et projektis tuleb läbi viia põhjalik audit. 

"Kindlasti viime läbi selle projekti auditi, kulud on nii suured. Peame uurima, kas Poola vajab nii suurt lennujaama," ütles parlamendisaadik Andrzej Domanski. Ta kuulub Tuski kodupartei Kodanikeplatvormi ridadesse. Meedia teatel võib Domanskist saada ka järgmine rahandusminister. 

PiS leiab samas, et riik vajab hädasti uut suurt lennujaama. PiS-i toetataud president Andrzej Duda ütles eelmisel nädalal toimunud parlamendi avaistungil, et riik peab seadma omale ambitsioonikad eesmärgid. 

Praegu asub Poola suurim lennujaam Varssavis, mis ehitati valmis juba enne teist maailmasõda.  Enne pandeemiat teenindas see lennujaam umbes 18 miljonit reisijat aastas.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: