X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

EL ja Mercosur loodavad sõlmida vabakaubanduslepingu lähikuudel

Mercosuri toonaste riigijuhtide kohtumine 7. detsembril 2023.
Mercosuri toonaste riigijuhtide kohtumine 7. detsembril 2023. Autor/allikas: SCANPIX/AP/SILVIA IZQUIERDO

Mitu Lõuna-Ameerika riiki ühendav organisatsioon Mercosur kaalub tippkohtumise korraldamist Euroopa Liidu kõrgete ametnikega jaanuari lõpus või veebruari alguses. Kohtumiselt oodatakse läbimurret pea 25 aastat kestnud vabakaubanduslepingu läbirääkimiste lõpule viimiseks.

Kuigi detsembri alguses luhtus katse jõuda lepingu sõlmimisele veel möödunud aasta sees, loodavad Lõuna-Ameerika ja EL-i poliitikud jõuda lähiajal üksmeelele.

Detsembris toimuma pidanud tippkohtumine jäi ära, sest Argentina toonane president Alberto Fernandez keeldus ootamatult lepingule alla kirjutamast pärast oma erakonna lüüasaamist üldvalimistel. Ka Prantsuse president Emmanuel Macron polnud vabakaubanduslepingu sõlmimise plaanidega rahul, kartes, et see kahjustab Prantsuse põllumajandust ja tööstust.

Kuigi alguses polnud selge, kas uus Argetina libertaarlasest president Javier Milei toetab vabakaubanduslepinguga edasi minekut, loodavad Mercosuri riigid, et kokkuleppele on võimalik veel jõuda.

Mercosuri koosseisu kuuluvad Argentina, Brasiilia, Paraguay ja Uruguay. Kuigi vabakaubanduslepingu ideesse skeptiliselt suhtuv Paraguay võttis alanud aastal Brasiilialt üle ühenduse eesistujariigi rolli, lubasid Paraguay võimud Brasiilial jätkata läbirääkimiste eestvedamist EL-iga.

EL-i ja Mercosuri juhtide tippkohtumine peaks leidma aset kas vahetult enne või pärast 31. jaanuaril peetavat Mercosuri riigijuhtide kohtumist, ütles Politicole kolm anonüümseks jääda soovinud diplomaati.

Kahe ühenduse juhid loodavad, et vabakaubanduslepingus jõutakse kokku leppida praeguse Euroopa Komisjoni ametiaja lõpuni ning enne juuni alguses toimuvaid Euroopa Parlamendi valimisi.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: