Briti kaitsetööstuse ettevõte BAE hakkab uuesti tootma M777 haubitsaid

Haubits M777 on leidnud kasutust Ukraina kaitsmisel Vene agressioonisõja eest, kuid seda relvasüsteemi pole juba mõnda aega toodetud. Nüüd kavatseb haubitsa tootja BAE taaskäivitada haubitsa varuosade tootmise koostöös USA kaitseväega.
Briti kaitsetööstuse ettevõte BAE teatas neljapäeval, et see alustab taas M777 haubitsa varuosade tootmist USA kaitseväe jaoks. Pentagon peab heaks kiitma kõik haubitsate ja nende varuosade müügiotsused välismaale, kaasa arvatud Ukrainale.
Uusi varuosi hakatakse kasutama Ukrainale tarnitud haubitsate remondiks. Kuigi M77 pole iseliikuv, on selle kasutamise lihtsus ja töökindlus teinud selle populaarseimaks Lääne päritolu haubitsaks Ukraina kaitseväes.
The Wall Street Journaliga suhelnud Ukraina kaitseväe esindaja Serhi Baranovi sõnul kasutatakse samal ajal rindel keskmiselt 70 protsenti välismaise päritolu haubitsaid, samas kui M777 puhul on vastav kasutusmäär lausa 85 protsenti.
Ukraina on saanud vähemalt 170 M777 haubitsat USA-lt, Austraalialt ja Kanadalt, kuid Oryxi analüütikute sõnul hävis või sai lahingutes kahjustada juba 77 sellist haubitsat.
Varuosade ja võimalik uute haubitsate tootmine aitaks Ukrainal ennast paremini kaitsta.
USA mõttekoja Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskuse (CSIS) analüütiku Mark Canciani sõnul on vanade relvasüsteemide tootmise taaskäivitamine haruldane nähtus. Cancian lisas, et sõjalistes konfliktides nähtavate ja ennast tõestanud relvade suhtes tekib ka välismaiste ostjate huvi.
Paljusid Ukrainale tarnitud relvi enam ei toodeta. Nii näiteks ei toodeta enam Briti AS-90 iseliikuvat haubitsat, Saksa õhutõrjesüsteemi Gepard ja varasemaid Leopardi tanki versioone.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: WSJ