X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Pakosta soovib avalikustada riigikogu liikmete kohtumised lobistidega

Liisa Pakosta
Liisa Pakosta Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riigikogu liige Liisa-Ly Pakosta (Eesti 200) pöördus riigikogu juhatuse ja korruptsioonivastase komisjoni poole algatusega luua platvorm riigikogu liikmete lobikohtumiste registreerimiseks ja avalikustamiseks.

Pakosta pöördus mullu oktoobris riigikogu esimehe Lauri Hussari ja korruptsioonivastase erikomisjoni esimehe Mart Helme poole ettepanekuga luua platvorm, kus avalikustataks riigikogu liikmete kohtumised lobitöö esindajatega.

Pakostat ajendas pöördumist tegema tema enda kohtumised tubakatöötajate lobitöötajatega ning tema hinnangul peaksid vähemalt kohtumised selle sektori lobistidega olema avalik teave, sest Euroopa Liidus on kohustus tagada avalikustamine mistahes kokkupuutel tubakatööstuse lobitööga.

"Eestis ei ole riigikogul lobitöötajatega suhtlemise head tava kehtestatud ja mis veel hullem, meil puudub ka õiguspärane võimalus näiteks riigikogu kodulehel avalikustada kohtumisi tubakatööstuse esindajatega ning anda kohtumise sisust ülevaadet. Pean sellise võimaluse loomist hädatarvilikuks, kuna see lähtub läbipaistva, Eesti elanike tervisekaitse huve esikohale seadva õigusloome vajadusest," kirjutas Pakosta.

Pakosta tõi näiteks, et ta kohtus vahetult enne pöördumise esitamist Philip Morrise välissuhete juhi ja Powerhouse`i esindajaga ning sooviks selle kohtumise kindlasti avalikuks teha.

"Palun võimaldada, et saaksin selle informatsiooni riigikogu kodulehel avalikustada selliselt, et riigikogu kodulehe külastajale oleks riigikogu liikmete ja ametnike kohtumised lobitöötajatega hõlpsasti ühest kohast leitavad," märkis Pakosta.

Korruptsioonivastane komisjon kogub teiste komisjonide arvamusi

Mart Helme märkis kirjas teistele komisjonidele, et korruptsioonivastane erikomisjon tegi 2022. aasta kevadise istungijärgu lõpul ettepaneku riigikogu juhatusele hakata kvartaalselt avalikustama ka komisjonide ja fraktsioonide lobikohtumisi ning koolitada selleks justiitsministeeriumi abil komisjonide ja fraktsioonide ametnikke.

Komisjon kinnitas septembris 2022 tehtud otsusega valmisolekut kohtuda riigikogu juhatusega komisjonide ja fraktsioonide lobikohtumiste kvartaalse avalikustamise korraldamiseks. "Kuivõrd riigikogu XIV koosseisu
ajal riigikoguga toimunud lobikohtumiste registreerimine ja avalikustamine ei käivitunud, on kohane need otsused teha nüüd," leidis Helme.

Riigikogu juhatus arutas Pakosta pöördumist oma 16. jaanuari istungil. Riigikogu esimees Lauri Hussar märkis, et juhatuse hinnangul on lobitegevuse reguleerimine oluline teema, mis toetab riigikogu töö avatust ja läbipaistvust; samal ajal nõustub juhatus üleskutsega mitte tekitada juurde liigset bürokraatiat.

Hussari sõnul on vaja lobikohtumiste registreerimise ja avaldamise otsustamisel kõigi parlamendifraktsioonide konsensust.

Riigikogu juhatus palus korruptsioonivastasel erikomisjonil teemaga edasi tegelda. Samas tegi juhatus ettepaneku pöörduda ka riigikogu põhiseaduskomisjoni poole, et analüüsida, kas lobikohtumiste avalikustamine on kooskõlas riigikogu liikmete vaba mandaadi põhimõttega.

Korruptsioonivastane komisjon ootab teiste riigikogu komisjonide seisukohti 1. märtsiks. Keskkonnakomisjon teatas sel nädalal, et nemad toetavad avaliku platvormi loomist.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: