Valitsus kiitis heaks suurte investeeringute toetusmeetme
Valitsus toetas neljapäeva õhtul eelarvearutelude käigus majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo ettepanekut luua järgmiseks neljaks aastaks 160 miljoni eurone toetusmeede suuremahuliste investeeringute soodustamiseks.
Esimesi toetusi saab riik hakata välja maksma 2026. aastast, teatas Valitsuse kommunikatsioonibüroo. Toetuse saamiseks peab investeeringu maht olema vähemalt 100 miljonit eurot, see peab olema suunatud ekspordile ja looma juurde heapalgalisi töökohti.
Minister Keldo ütles valitsuse kommunikatsioonibüroo teatel, et kava kohaselt luuakse kindlate parameetritega suuremahuliste investeeringute toetus perioodile 2025-2028 mahus 160 miljonit eurot, mis võimaldab finantseerida ligikaudu kahte projekti aastas, ühtekokku kaheksat suurinvesteeringut.
"Iga projekti investeeringu maht peab olema vähemalt 100 miljonit eurot ning looma vähemalt 30 otsest ja 70 kaudset töökohta. Prognoosime, et rahastame keskmiselt kaks projekti aastas keskmise maksumusega 200 miljonit eurot projekti kohta, millest jõuab maksutuluna riigile minimaalselt 40 protsenti ehk 80 miljonit eurot projekti kohta," selgitas Keldo.
Suuremahulised investeeringud aitaksid luua ka heapalgalisi töökohti, kuna kõik loodavad töökohad peavad olema vähemalt sektori keskmise töötasuga.
Toetusmeetme raha kavandatakse valitsuse sihtotstarbelisse reservi, mille kasutamine lähtuks reaalsetest investeerimisvajadustest. Toetusmeede ei oma negatiivset mõju riigieelarve positsioonile ehk toetusega kaasnevate kulude vastu arvestatakse eelarve positsioonis ka vastavalt tulud, märkis valitsuse kommunikatsioonibüroo.
"Riik peab pingutama, et meelitada Eestisse kõrgemat lisandväärtust loovaid töökohti ja suurendada eksporti," ütles Keldo.
Samuti tõi minister välja, et riigid ostavad üle suuremahulisi ja kõrge teadmusmahukusega ettevõtteid kasutades selleks muuhulgas paindlikke ja kiiresti rakendatavaid rahalisi toetusmeetmeid: "Eesti on paraku siin oma konkurentsivõimet kaotamas, mistõttu vajamegi uut ja jõulisemat toetusskeemi, mis paneks ettevõtteid otsustama oma teadmiste ja töökohtadega Eestisse tuleku kasuks."
Aastateks 2025-2028 mõeldud toetusmeedet hakkab juhtima Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EISA).