Põltsamaa jõe tammidele ehitati kalapääsud

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tamm Põltsamaa linnas ERR
Tänavu investeeriti Põltsamaa jõe keskjooksu kalade elukeskkonna parandamisse 2 miljonit eurot, millega Põltsamaa linnas renoveeriti pais ja selle juurde rajati kalapääs. Samuti ehitati kalapääs Kamari paisjärve paisudele.
Veeseaduse ja looduskaitseseaduse alusel tuleb jõeforelli kudemis- ja elupaigana kinnitatud veekogule või selle lõigule ehitatud paisul tagada kaladele läbipääs nii üles- kui ka allavoolu. Kalapääsu (kunstlik kärestiku) rajamine olemasolevasse ringvoolukanalisse oli vajalik jõe kalastiku seisundi parandamiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Aasta jooksul on Põltsamaa linnasüda muutunud sedavõrd, et kohalikud peavad kesklinna paisu renoveerimist ja linna miljöösse sobiva kunstkärestikulise kalapääsu rajamist sajandi ehitiseks, mille käikuandmist kogunes täna uudistama kenake hulk rahvast.

"Meie olemasolev pais oli ääretult amortiseerunud, see ei sobinud XXI sajandil linnakeskkonda kindlasti mitte. See ei võimaldanud veetasemete operatiivset ja mõistlikku reguleerimist. Ja loomulikult seaduses ettenähtud nõuded, ennekõike siis veeseadusest tulenev nõue, et iga paisu juures, iga paisutusrajatise juures peab olema kalapääs," rääkis Põltsamaa abilinnapea Sven Lass.
.
"Kuna Põltsamaa jõgi on lõheliste kaitse alla võetud jõgi, siis need kalapääsud aitavad lõhelistel nii sügisel kui kevadel liikuda paisudes üles-alla," ütles keskkonnainvesteeringute keskuse projektikoordinaator Ööle Janson.

Paisule paigaldati Saksa firmas Friedrich Köster GmbH & Co valmistatud automaatsed kilpsiibrid, mis muu hulgas tagavad, et kalapääs ei jää kunagi kuivale. 

Peale Põltsamaa linnapaisu ehitati kalapääs ka Kamari paisjärve paisudele. Tööd jätkuvad, sest Põltsamaa jõel on kokku kuus paisu. Keskkonnainvesteeringute keskuse teatel võib Põltsamaa jõest saada aastal 2015 esimene jõgi Eestis, kus kalade rändetingimused on tagatud.

Põltsamaa linnavalitsus kui tellija tunnustab peatöövõtjat, aktsiaseltsi Skanska, suurepärase koostöö eest.

"Arvestades seda kui keerukas oli see objekt, see oli Põltsamaa kesklinnas, see oli väga suure avalikkuse tähelepanu all. Ja teha tuli töid väga kiiresti, väga palju. Siis ma ei kujutaks ette, et neid töid on veel võimalik paremini läbi viia, kui antud juhul läbi viia sai," ütles Sven Lass.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: