Tallinna tervisenõukogu: koolides tuleks keelata energiajookide tarbimine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix
Tallinna tervisenõukogu pöördus linna haridusameti juhi Andres Pajula poole kirjaga, milles tegi ettepaneku keelata energiajookide tarbimine kooliruumides.
Tervisenõukogu tõdeb, et energiajook on suhteliselt uus toode nii Eesti kui ka Euroopa Liidu turul. See erineb teistest kofeiini, tauriini, glükoronolaktooni ja taimsete ekstraktide oluliselt suurema sisalduse poolest. Kahjustav mõju lastele ja noortele on tingitud toimeainete suurtest kogustest joogis, põhjustades liigset erutuvust, südamepekslemist, unehäireid ning närvilisust, teatas Raepress.

Mitmed eksperdid on pidanud energiajookide mõju lastele ja noortele ohtlikuks laste närvisüsteemi ebaküpsuse tõttu. "Energiajookide liigset tarbimist on peetud teatud juhtudel ka äkksurma sündroomi põhjustajaks," märkis nõukogu.

Tervise arengu instituudis (TAI) tänavu kevadel läbiviidud energiajookide ja teiste kofeiini sisaldavate toodete (näiteks kohv, šokolaad, tee) tarbimisharjumuste ja põhjuste uuringust selgus, et  Eestis on noored ja lapsed saanud peamisteks energiajookide tarbijateks, kelle jaoks on need  muutunud janukustutajaks.

Ometi võib jookides sisalduv rohke kofeiin liigsel tarvitamisel põhjustada hoopis tervisehäireid ja halba enesetunnet. Lisaks sisaldavad energiajoogid palju suhkrut, soodustades kehakaalu tõusu ja hammaste lagunemist.

Eestis ei ole energiajookide reklaami ja müüki lastele õigusaktidega piiratud.

Võttes arvesse uuringu tulemusi, teeb Tallinna tervisenõukogu ettepaneku suurendada koolides nii laste, noorte kui ka lapsevanemate teadlikkust energiajookide võimalike kõrvalmõjude kohta (kaasa arvatud mõjust tarbimisel koos alkoholiga), energiajookide tarbimisest seoses füüsilise aktiivsusega ja energiajookide erinevusest spordijookidest.

Nõukogu hinnangul on oluline suurendada ka kooliõdede, kehalise kasvatuse õpetajate, klassiõpetajate teadlikkust energiajookidest ning sagedase tarbimisega kaasneda võivatest kõrvalnähtudest ja ohtudest tervisele.

Ehkki koolipuhvetites ei müüda energiajooke, võivad õpilased neid ise osta ja kooli kaasa võttes tarvitada, seetõttu teeb tervisenõukogu kõikidele Tallinna koolidele ettepaneku keelustada energiajookide tarbimine kooliruumides.

Tallinna tervisenõukogu vastaval arutelul osalesid: Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti, haridusameti ning spordi- ja noorsooameti esindajad, abilinnapead Merike Martinson ja Mihhail Kõlvart, Tallinna tervishoiu kõrgkooli ja Tallinna perearstide seltsi esindaja, SA Tallinna Lastehaigla kvaliteedijuht, SA Tallinna Koolitervishoid juhatuse esimees, Harju maavalitsuse terviseedenduse ja Tallinna linnaosade valitsuste terviseedenduse spetsialistid. Samuti TAI  esindajad.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: