Juhised: koolipuhvet ei tohi tõugata last koolitoidust loobuma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Saiakesed.
Saiakesed. Autor/allikas: Anne Sarapik

Lasteasutustes on mõningatel juhtudel vaja võimalust koolipuhvetist toitu juurde osta, kuid samas on ebaeetiline soodustada olukorda, kus laps eelistab müügikohas pakutavat söögipoolist lasteaia- või koolitoidule, näeb ette värskelt valminud juhend.

Tervise arengu instituudi, sotsiaalministeeriumi, maaeluministeeriumi ja terviseameti koostatud juhend lasteasutuste puhvetites ja müügiautomaatides pakutava toidu kohta toob välja, et Eestis pakuvad kõik lasteaiad lastele süüa vähemalt kolmel toidukorral ning koolid vähemalt koolilõunat, kuid tihti ka koolieinet või hommikusööki. Kõiki neid toidukordi valmistatakse vastavalt määrusele.

Seega peaksid kõik lasteasutused jälgima nendel toidukordadel pakutavat ja püüdlema sinnapoole, et toit oleks ka maitsev ning kõik lapsed sööksid selle ära, seisab juhendis.

Juhendis ei taunita ka koolipuhveteid või müügiautomaate ja tõdetakse, et mõningatel juhtudel, näiteks kooli päevakavast tingituna, võib tekkida vajadus võimaldada lastel osta endale ooteks lisatoitu või vajavad nad lausa lisatoidukorda.

Küll aga on juhendi kohaselt ebaeetiline soodustada olukorda, kus laps eelistab müügikohas pakutavat toitu lasteaia- või koolitoidule. Seega peaks puhvetites olema tervislikud valikud kättesaadavamad ning ebatervislike toodete pakkumine võiks olla piiratud nii sortimendilt kui koguselt.

Võimalikult soodsalt soovitab juhend pakkuda näiteks putru, suppi või taldrikureeglist lähtuvalt kokku pandud praadi. Taldrikureegel tähendab, et poole taldrikust moodustavad salatid või kuumtöödeldud köögiviljad, veerandi põhitoit nagu kala, kana või liha ja veerandi lisandid nagu riis, kartul, makaronid vms. 

Lisaks tuuakse soovitatava puhvetitoiduna välja puu- ja köögiviljad, marjad, võileivad, magustamata kama, maitsestamata jogurti, piima, keefiri, pähklid ja seemned ning kuumad magustamata joogid, kuhu laps võib ise soovi korral suhkrut või mett lisada.

Müügikohas sobib pakkuda ka mahla ning lisatud suhkruteta smuutit, magustamata kuivatatud puuvilju, viilutatud lihalõike, keedetud muna, juustupulki ja soolaseid täisterajahust pirukaid, mille kaal ei ületa 50 grammi.

Koolipuhvetis ebasobivatena on välja toodud toidud, mis sisaldavad asotoiduvärve, ülimagusaid magusaineid ning lõhna- ja maitsetugevdavaid, põhinevad konservil või on frititud.

Samuti ei pea juhend sobivaks lisatud suhkrutega nektareid, smuutisid või mahlajooke, energia- ja spordijooke, piimatoodete asemel kasutatavaid lisatud suhkrutega taimseid jooke nagu kaera- või sojajook, sulfiteeritud kartuleid, šokolaadi, komme, küpsiseid, magusaid saiakesi ja kooke ega ka kartulikrõpse.

Müügikoha lähistel peab olema info tervisliku toitumise kohta ning soovituslikud tooted peaksid paiknema paremini esiletooduna.

Soovituste eesmärk on see, et lapsed saaksid vajalikke toitaineid ning seeläbi saaks piirata ülekaalulisuse levikut. Juhend rõhutab, et inimese toitumisharjumistele pannakse alus lapsepõlves ning ühekülgne või ebapiisav toitumine lapseeas mõjutab tervist kogu ülejäänud elu.

Juhend põhineb riiklikel toitumis- ja toidusoovitustel.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: