Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

NATO on valmis Ämarisse lennukeid saatma

Sel nädalal Eestit külastanud USA ja Suurbritannia sõjalised esindajad NATO juures kindralleitnant David R. Hogg ja kindralleitnant Christopher Harper kinnitasid, et on valmis oma lennukeid Ämari lennubaasist opereerima.
"NATO on Ämari lennubaasi põhjalikult renoveerinud, liitlaste lennukid on siin juba olnud. Baas näeb suurepärane välja, ei näe põhjust, miks lennukid ei peaks saama siit opereerida," ütles Briti sõjaline esindaja Harper.

"Meie lennukid juba kasutavad Ämari lennubaasi - Michigani rahvuskaardi lennukid olid Ämaris möödunud suvel, Marylandi omad saabuvad sel aastal," ütles kindralleitnant Hogg.

Möödunud suvel baseerusid Ämari lennuväljal õppusel Saber Strike osalenud USA ründelennukid A-10 ja tankurlennukid KC-135, sama õppuse raames saabuvad liitlaste lennukid Ämarisse ka sel suvel. 

Briti ja USA sõjalised esindajad külastasid Tallinnas asuvat NATO küberkaitsekeskust, mille tegevusse panustavad praegu 11 riiki - Eesti, Saksamaa, Ungari, Itaalia, Läti, Leedu, Holland, Poola, Slovakkia, Hispaania ja USA.

Ühendkuningriigi sõjalise esindaja sõnul arutasid sel nädalal peaministrid David Cameron ja Andrus Ansip ka Ühendkuningriigi ühinemist küberkaitsekeskusega ning see võib toimuda juba sel suvel.

"Küberkaitse on üks uusimaid, kuid samas olulisemaid valdkondi, millega NATO ja kõik liikmesriigid peavad täna arvestama," märkis Harper, kelle sõnul mõjutavad küberohud kogu traditsiooniliste ohtude spektrit.

Kindral Hogg lisas, et ka alliansi sees on vajalik pidev teavitus küberohtudest- ja kaitsest, mis on üks keskuse ülesandeid ning oma osaluse suurendamist kaalub ka USA.

USA ja UK sõjalised esindajad NATO juures kohtusid kaitseväe juhataja brigaadikindral Riho Terrase ja õhuväe ülema kolonelleitnant Jaak Tarieniga, neid saatis NATO sõjalise staabi planeerimisosakonda juhtiv Eesti kindralmajor Neeme Väli.

Sõjalised esindajad arutasid Eesti kaitseväe juhtidega NATO tegevust pärast 2014. aastat, kui NATO on lõpetanud lahinguoperatsioonid Afganistanis ja jätkab sealsete julgeolekujõudude väljaõppe toetamist.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: