Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõniste: dopingul pole Eesti spordis kohta

Olümpiahõbeda omanikust riigikogulane Toomas Tõniste leidis, et Andrus Veerpalu kohtusaaga ei sobi Eesti aasta spordihetkeks, kuna sportlaselt pole dopingukahtlustust maha võetud.
ETV sporditoimetus otsib koostöös Eesti olümpiakomiteega 2013. aasta "Eesti aasta spordihetke". Teiste hulgas on nominendiks Andrus Veerpalu õigeksmõistmine dopingusüüdistustes rahvusvahelises spordiarbitraažikohtus.

Olümpiamedalistidest riigikogu liikmed Erki Nool, Jüri Jaanson ja Toomas Tõniste pidasid Veerpalu õigeksmõistmise lisamist konkursil osalevate sündmuste nimistusse kohatuks, vahendas "Ringvaade".

Tõniste: Veerpalu lahingus pole võitjaid

Riigikogu IRL-i fraktsiooni liige, olümpiahõbeda omanikust purjesportlane Toomas Tõniste tõi välja, et kogu see dopingusaaga ei sobi nominentide hulka, sest olümpiaideaalid näevad täiesti ausat sporti, kus võideldakse üksteisega ausalt.

"Täna see antud juhtum ei anna meile ju sellist sajaprotsendilist tõde, et see niimoodi on toimunud. Selles lahingus ei ole ju tegelikult võitjaid. Ei ole Andrus Veerpalu võitnud, sest seda kahtlustust selle kohtuotsusega pole talt maha võetud. Ei ole WADA võitnud ja ei ole ka tegelikult advokaadibüroo võitnud," ütles purjesportlane.

Ta soovib enda sõnul kogu südamest uskuda, et Andrus Veerpalu on teinud puhast sporti, kuid faktid ei tõesta seda.

"Minu jaoks see kohtuotsus ei andnud seda kindlust, sest need näidud, mis on, näitasid teistsugust. Sellepärast ma olengi seisukohal, et antud hetkel seda ei saa nimetada suureks spordi aastasündmuseks," rääkis Tõniste.

Tema hinnangul pole kindlasti kogu selle teema tõstatamine ka Andrus Veerpalule meeltmööda.

"Ma pigem küsikski, et miks see üldse sinna esitati. Kas need inimesed, kes seda tegid, ka tegelikult mõtlesid, kui palju nad sellega muret, probleeme ja diskussiooni tekitavad," märkis Tõniste.

Sukles: Veerpalu juhtum kõnetab inimesi

Eesti olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles ütles, et Veerpalu kandidatuuri esitamine ei tekita temas ei negatiivseid ega positiivseid emotsioone.

"See on selline võistlus, mille me kuulutasime siis koos ERR-iga välja ja meie nimetame seda pigem aasta emotsiooniks. Olen alati öelnud, et sport tekitab emotsioone. Koostöös ERR-iga mõtlesime, et valime välja neli hetke, mis tekitavad inimestel emotsioone ja nad saavad saata SMS-e, mis neile jääb sellest aastast meelde. See ei ole see, mis on ebapopulaarne või populaarne," lausus Sukles.

Olümpiakomitee peasekretär arvas, et Veerpalu õigeksmõistmine on väga paljudes inimestes tekitanud erinevaid emotsioone, mida näitab ka see, et 75 000 inimest jälgis Facebooki lehte "Usume Andrus Veerpalu".

Tema sõnul arutati ka seda, et Veerpalu juhtumiga seotud emotsioonid võivad olla negatiivsed, kuid siiski ei nähtud põhjust seda nimistusse esitamisest loobuda.

"Ma arvan, et me oleme õigesti teinud. See ju näitabki seda, et see kõnetab inimesi. Inimesed tahavad oma seisukohta avaldada ja kindlasti leidub neid inimesi, kes leiavad, et seda ei tohi olla, nii nagu tänagi nägime kolme riigikoguliikme kirja," ütles Sukles.

Kohtulahingu lõppe pole saavutus

Tema sõnul on eesmärk saavutatud siis, kui on üles kerkinud teema, mis kaasab laia rahvamassi.

"Inimesed räägivad spordist, inimesed mõtlevad, inimesed hääletavad. Mulle meeldib, kui inimesed löövad kaasa," lisas olümpiakomitee peasekretär.     

Samas pole tema hinnangul Veerpalu kohtulahingu lõpp saavutus.

"Kui mõelda jalgpallilahingule, siis ega viik iseenesest spordi mõistes ei ole ju saavutus, aga see, kelle vastu, kuidas see toimus, see emotsioon on see, mis on ainukordne," lisas Sukles.

Olümpiamedalist Tõniste tõdes, et igaühel on õigus arvamusele, aga dopingul ei ole Eesti spordis kohta.

"Kuna kahtlus pole maha võetud - täna toimub alles selle meetodi valideerimine, et testi täpsustada - ei saa täna rääkida mingist hetkest ega võidust," lausus endine tippsportlane.

"Minu arust ei tohi dopingust olla kahtepidist arusaama, et see võiks olla OK, kuna teised ka teevad niimoodi. Läheme väga valele teele, kui leiame, et teatud juhtumil on see lubatud või aktsepteeritav. Keegi peab see paha olema: seekord olid need kolm riigikogulast," märkis  Tõniste.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: