Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Paljud Eesti ja Läti vahelised teed vajavad taastamist

Enamik Eesti ja Läti vahelisi teid, kus 17 aastat tagasi liigeldi, loodetakse Schengeni viisaruumiga ühinemise järel uuesti sõidukitele avada.
Eesti ja Läti maanteeamet ning piiriäärsed omavalitsused arvutavad vajalike tööde hinda. Reedel lõunapiiril kohtunud kahe riigi teehoiuspetsialistid leiavad, et remonti vajaksid ka paljud nendest  teedest, mida on kasutatud kogu aeg, vahendas Aktuaalne kaamera.

Enne 1990.aastat sai Valga ja Valka vahel üle piiri seitsmes kohas, nüüd loodetakse neist kuus  tänavat liikluseks avada.

Valga ja Valka linnavalitsuse hinnangul vajatakse piiriteede korrastamiseks vähemalt 3 miljonit krooni.

See tänav, mis viib Eesti poolt otse Valkas asuvasse surnuaeda, kuhu on maetud ka palju eestlasi, on praegu läbitamatu.

Lisaks piiritõketele on siia  kuhjatud kuhjade viisi asfalditükke ja muud rämpsu, mis nüüd tuleb kõrvaldada. Kahe linna kirikuid ühendav Sõpruse tänav tuleb aga esialgu avada vaid jalakäijatele, sest üks piiripostidest on paigaldatud täpselt keset sõiduteed. Kuu aja pärast taastub Valga-Valka vahel ka linnabussiühendus.

"Ma ei usu, et liiklus taastub kõikjal korraga. Sest ühes punktis on vaja teha suuri ümberehitusi, mida talvisel ajal pole võimalik teha, ja ühe tänava puhul on lätlaste ettepanek avada ainult jalakäijatele. Meil toimub seal kahesuunaline liiklus," rääkis Valga abilinnapea Enno Kase.

Eesti-Läti vahel suletuna seisnud maanteed on praeguseks puid-põõsaid täis kasvanud. Kuid piiride avanedes kasvab liikluskoormus kõigil teedel. Nii on hädavajalik asfalteerida Karksist Lillisse viiv tee, lätlased peavad aga korrastama Lillist ja Mõisakülast algavad maanteed.

"Viljandimaal on Lätini kaks teed, mis on kinni - need on Penuja ülesõit ja Laatre. Seal on teelõigud olnud pikka aega kasutamata ja ühtlasi on Eesti pool kaevatud kaks kraavi ja pandud püsti rida raudposte. Nüüd tuleb teha töid poole miljoni ulatuses, et normaalne liiklus avada," seletas Pärnu teedevalitsuse juhataja asetäitja Allan Allik.

Teisipäevaks, mil kohtuvad maantee- ja piirivalveameti esindajad, peaks selguma ka omavalitsustele kuuluvate teede arv, mida kuu aja pärast plaanitakse liikluseks avada.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: