Läti politsei loodab Maxima varingu materjalid prokuratuurile üle anda kevadel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: RIA Novosti/Scanpix

Rohkem kui aasta pärast Riia Maxima poe kokkukukkumise tragöödiat on politsei esitanud kahtlustuse kolmele hoone ehitusega seotud inimesele, kellest kaks on vahistatud. Siseminister ja peaprokurör kinnitavad, et kahtlustatavaid lisandub lähiajal veel.

Politsei loodab kriminaalasja materjalid prokuratuurile üle anda kevadel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaks esimest kahtlustatavat 54 elu nõundnud Riia Zolitude linnaosa Maxima varingu kriminaalasjas on ehitusinsener Ivars Sergets ja kaupluse projekti ehitusekspertiisi teinud Andris Gulbis. Mõlemad mehed on kinni peetud, kuid nad on oma vahistamise vaidlustanud.

Kahtlustus esitati ka arhitekt Andris Kalinkale, kel on nüüd tõkendina keelatud riigist lahkuda. Arestitud on mitme juriidilise isiku vara. Need on esimeste kahtlustatavatega seotud arhitektuuri- ja ehitusbürood, kuid kõiki firmasid politsei avalikkusele ei ütle.

Kriminaalkoodeksi paragrahv käsitleb ehitusnormide ja -eeskirjade rikkumist ehitustel ja mujal, kui sellega kaasnes ehitusobjekti osaline või täielik häving. Praeguseks on selle paragrahvi järgi määratavaid karistusi karmistatud, kuid Maxima juhtumi puhul lähtutakse tollal kehtinud määradest, mis näevad ette kuni nelja-aastase vabadusekaotuse või rahatrahvi.

Kahtlustatavad ise ei soovi ajakirjandusele kommentaare anda.

Kriminaalpolitsei juht Andrejs Grišins on "Aktuaalsele kaamerale" kinnitanud, et hoonega algasid probleemid juba kaks aastat enne õnnestust, kuid neid eirati. Kahtlustusi ei saanud politsei hinnangul varem esitada, sest oodati ekspertiiside tulemusi ja paljude erialaspetsialistide arvamusi.

"Uurimise käigus on läbi töötatud kõik versioonid, mis on seotud inimeste tehtud vigadega - alates projekteerimisest, ehitamise erinevaist etappidest kuni järelvalveni kohaliku omavalitsuse ja riigi ametkondade poolt," selgitas Grišins.

Politsei on kindlaks teinud, milline oli hoone tehniline seisukord ja milliseid materjale ehitamiseks kasutati.

Zolitude tragöödia kannatanute meelest on hea, et süüdlased hakkavad lõpuks selguma, kuigi nad ootasid, et kahtlustatavate ring on laiem ja karistused määratakse kiiremini.

Maxima tragöödiapaiga vastu, teisele poole tänavat ehitatakse praegu uut kaubakeskust, seekord Rimit. Kohalikud elanikud kahtlevad, kas seal ikka järgitakse kõiki ohutusnõudeid.

Parlamendikomisjon, mis peaks ehitusega seotud seadusandluse üle vaatama ja kontrolli karmistama, on töötanud alles mõne kuu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: