ERR Riias: linn peab küüniliseks Coop Panga plaani ehitada Maxima varingupaigas kortermaja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Riia Maxima poe varingupaiga üks omanikest on Eesti Coop Panga tütarfirma. Kuu aega enne tragöödia viiendat aastapäeva on Coopi esindajad sattunud erimeelsustesse Riia linnaduuma ja varingus kannatada saanud peredega, sest eestlased soovivad ehitada õnnetuspaigas lõpuni sealse kortermaja ja pargi. Riia linnavõimu esindajad peavad seda plaani küüniliseks.

Varsti saab viis aastat päevast, mil Zolitude Maxima varingu tagajärjel hukkus 54 inimest. Aljona Burve on "Aktuaalsele kaamerale" meenutanud, kuidas ta alakeha rusude vahele kinni jäi ja ta imekombel ellu jäi. Löögi pähe saanud mees aga suri naise silme all.

Reedel kuulis Aljona Burve, et Coop pank esines Riia linnaduuma komitee istungil suure plaaniga rajada katastroofipaika uute inimeste kodud.

"Seda maad me ära ei anna, sest just seal surid meie inimesed ja lahkusid nende hinged," ütles Burve.

Osa Homburg Zolitudele kuulunud kinnistust müüdi eelmise aasta juunis Eesti Krediidipangale, sealt omakorda sai selle omanikuks Coop ja selle tütarfirma. Tegelikult kuulub Coopile 30 protsenti suurest maa-alast, ülejäänu omanik on Riia linn, kellele Maxima õnnetuse järel selle kinkis.

Lepingute järgi on aga just Coopil õigus pooliku kortermaja ehituse üle otsustada.

"Meie arvates oleks kõige õigem pooleliolev hoone lõpuni ehitada, samuti ehitada lõpuni autoparkla. Meie arvates olekski see optimaalne lahendus. Parkla kohale on võimalik luua hubane park," selgitas Prana Property juhatuse liige Raul Kesküla.

Riia linnaduumast kinnitatakse, et elamute ja keskkonna komitees oli teema päevakorral tegelikult seetõttu, et elanikud kurdavad, et poolik hoone on kole ja räämas. 16. novembriks peab Coop panga tütarfirma selle välimuse korda tegema. Korterite ja parkla ehitamisest ei taha aga linnavara komitee juht kuuldagi.

Eestlastele pakkus Riia linn võimalust vahetada katastroofikrunt mõne teise paiga vastu, kus kinnisvaraäri ajada.

"Riia omavalitsus on valmis ostma neile kuuluva osa või vahetada see," ütles linnavara komitee esimees Olegs Burovs.

"Lõppkokkuvõttes seal tuleb lahendused leida sõltumata sellest, kas me tahame või ei taha. Kohalikud nimetavad seda kohta sisuliselt surnuaiaks, aga tegelikult see vist päris nii ikka ei ole," ütles Kesküla.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: