Tänavu hakatakse Eestis katsetama e-piiri võimalusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tallinnas asuva peakorteriga Euroopa IT-amet ehk eu-LISA viib tänavu läbi e-piiride pilootprojekti.

Uusi piirikontrolli võimalusi katsetatakse 12 liikmesriigi 17-s piiripunktis, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Euroopa Komisjon tegi kaks aastat tagasi ettepaneku võtta vastu niinimetatud e-piiride pakett.
Eu-LISA teadusarendus nõuniku Ciaran Carolan ütles, et kui vaadata olukorda piiridel, siis tuleb endale lihtsalt tunnistada, et e-piire on vaja.

"Meil on praegu umbes 200 miljonit piiriületust aastas. Seniste trendide jätkumisel on 2025. aastal piirületusi 350 miljonit. See on pea poole rohkem reisijaid, kes üritavad Euroopasse siseneda ja siit väljuda. Ilma taristu kättesaadavuse, piiritöötajate ja järelevalve suurendamiseta ei suuda me neid mitte kuidagi teenindada," rääkis Carolan.

E-piirid oleksidki tulevikus pigem mõeldud nendesse piiripunktidesse, kus inimesed liiguvad Schengeni viisaruumi sisse või siit välja. Seega soovitakse lihtsustada kolmandate riikide kodanike reisimist.

"Kui me teame, et kolmanda riigi kodanikke käib tihti Euroopas, kas ta on äri eesmärgil, kas ta käib puhkamas, kas ta käib õppimas, ta austab meie seadusi, ta ei ületa viibimisaega, siis ei ole mõistlik tema puhul rakendada sarnast kontrollimeetodit, mida tuleb rakendada inimese puhul, kelle kohta me ei tea mitte midagi," põhjendas eu-LISA siseküsimuste ekspert Tõnu Tammer.

Tänavu viib eu-LISA koostöös 12 liikmesriigiga läbi e-piiride pilootprojekti. Selle käigus testitakse erinevaid piirikontrolli stsenaariumeid.

Eestis näiteks pannakse Narva vastvalmivasse jalakäijate terminali üles kolm automaatset piirikontrolli süsteemi ja lisaks Euroopa Liidu kodanikele on need võimelised kontrollima ka Eesti halli passi omanikke. Seega saab jälgida, kas automaatne piirikontroll on halli passi omanike jaoks kiirem või mitte.

Tammeri sõnul ei peaks kindlasti kartma seda, et e-piirid oleksid vähem turvalised.

"Tänane piirikontroll keskendub eelkõige dokumendile ja sellele füüsilisele turvalisusele. E-piirid vaatab lisaks sellele ka elektroonilist turvalisust, mis on kiibis, ja on suurusjärgus 40 riiki, kes jagavad informatsiooni selle kohta, et nende välja antud passe oleks võimalik kontrollida ka elektrooniliselt," ütles Tammer.

Pilootprojekti aktiivne testimisperiood kestab märtsist septembrini ja läheb maksma 3,5 miljonit eurot.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: