Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tuomioja: mingit maavõistlust minu ja Ilvese vahel pole

Tallinnas viibiva Soome välisministri Erkki Tuomioja arvates on suhted Soome ja Eesti vahel heas korras ning seega ei tasu liiga suurt tähelepanu pöörata asjaolule, et tema ja näiteks Eesti presidendi seisukohad on mõnes välispoliitilises küsimuses erinevad.

Välisminister Erkki Tuomioja oli täna Tallinnas Soome suursaatkonnas, et tutvustada ajaloolane Jussi Pekkarineni raamatut "Kohtu 4", mis käsitleb Toompeal asuva saatkonnahoone värvikat ajalugu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Küsimusele, millised on praegu Soome ja Eesti suhted ning mida arvata ajakirjanduses palju kajastust leidnud eriarvamustest president Ilvesega, vastas minister tõdemusega, et riikidevahelised suhetele pole praegu midagi ette heita.

"Meie vahel ei käi mingit maavõistlust. On küll olnud, et mõni lause on tekitanud elevust, aga selle juurde ei tasu tagasi tulla, sest meie riikide suhted ja koostöö Euroopa Liidus meile mõlemale olulistes küsimustes toimivad nii, nagu ongi vaja," vastas Tuomioja.

Kuigi niinimetatud Vene oht oli mingil määral teemaks ka Soome valimistel, siis uus valitsus Tuomioja kinnitusel mingit muutust näiteks NATO küsimuses kaasa ei too.

"Meil on väga selge arusaam sellest, milline see Soome põhiline välispoliitiline joon on. Vähemalt valimistulemuse põhjal pole küll mingit muutust tulemas," märkis Soome välisminister.

Välis- ja julgeolekupoliitikas on välisministri kinnitusel endiselt tähtsal kohal iseseisev kaitsevõime, Euroopa Liit ning Põhjamaade koostöö.

"Me oleme Euroopa Liidu liige. Me hoolitseme ise oma kaitsevõime eest, me pole seda kärpinud, nagu Rootsi või mõned muud riigid on teinud. Meil on toimiv koostöö NATO-ga, mis pole samas siiski liikmeks pürgimise esimene etapp. Meil on süvenev koostöö Põhjamaade vahel, eriti Rootsi ja Soome kahepoolne kaitsekoostöö. Ja siis on meil välispoliitika, mis lähtub sellest, et Soome pole mitte kellegi poolt vaadatuna riik, mida saaks kasutada kellegi vastu vaenulikul moel kasutada," ütles Tuomioja.

Suure tõenäosusega sotsiaaldemokraadid Soome uues valitsuses kaasa ei löö, sest äsja lõppenud valimistel sai Tuomioja erakond tõsise tagasilöögi osaliseks.

"Sellel on üsna pikk ajalugu, mis algas juba 1990. aastatel, kui algas selline teatav allakäik. Kuigi tehti õigeid või hädavajalikke asju, kaotati ikkagi usaldus. Ja kui kaotatakse põhiliste toetajate usaldus, siis hoolimata õigetest avaldustest ja tegudest, on seda väga raske tagasi saada. Nii juhtus ka nüüd," selgitas ta.

Tuomioja leiab siiski, et sotsiaaldemokraadid ei peaks kiirustades ise opositsiooni tormama, vaid keskenduma sellele, kuidas oleks võimalik Soome arengut lähiaastatel oma valijate huvides mõjutada.

Toimetaja: Rain Kooli, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: