Soome merevägi otsis Helsingi rannikuvetes tundmatut veealust objekti, visati käsisüvaveepomme ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1430211767000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Soome merevägi viskas Helsingi rannikuvetes avastatud seni tuvastamata veealuse objekti hoiatamiseks käsisüvaveepomme. Kaitseminister ei välista, et tegemist võis olla allveelaevaga. Aktiivne mereväe operatsioon lõpetati teisipäeva õhtuks.

Helsingin Sanomat ja YLE kirjutavad, et seni tuvastamata objekt avastati rannikuvetes esimest korda eile ning teist korda ööl vastu tänast.

Merevägi heitis öösel kella 3 paiku hoiatuseks vette käsisüvaveepomme ehk süvaveepomme, mis heidetakse vette käsitsi. Tegemist on nõrga laenguga, kuid kõva heli tegevate pommidega, mille eesmärk on anda hoiatatavale objektile teada, et teda on märgatud.

Mereväe operatsiooni juht, kommodoor Olavi Jantunen ei kinnitanud hetkel väiteid, et tegu oli allveelaevaga.

"Võimalik veealune objekt, see on ainus, mida ma hetkel öelda saan," ütles Jantunen ja lisas, et ei pea vajalikuks hakata sel teemal spekuleerima.

"Kui objekti esimest korda märgati, siis määratleti otsinguala ja sellest piirkonnast tuli siis öösel ka uus teade," märkis kommodoor.

Merevägi ja piirivalve jätkavad juhtumi uurimist ning Helsingi rannikuvetes on näha palju Soome sõjalaevu ja helikoptereid.

Kaitseminister ei välista allveelaeva

Kaitseminister Carl Haglund ei välistanud, et teoreetiliselt võib tegemist olla allveelaevaga. "Pole isegi teada, kas seal oli laev või midagi muud," ütles Haglund Yle-le.

Praegu on kaitseministri sõnul teada vaid see, et mereväe laevad avastasid tundmatu veealuse objekti ning mereväelased heitsid sellele hoiatuseks käsisüvaveepomme, mis tekitavad tugevat müra, kuid ei ole objektile ohtlikud.

"Seejärel olukord rahunes ja nüüd peame uurima, millega see võib lõppeda," ütles Haglund.

Ministri sõnul on praegu teada, et sensorid püüdsid kinni heli, mis viitab mingile veealusele tegevusele ning vastavalt sellele ka tegutseti.

Võimud alustasid piiririkkumist puudutavat menetlust

Soome võimud on alustanud ka esialgset menetlust paragrahvide alusel, mis puudutavad riigipiiri rikkumist.

Soome lahe merepiirivalve ülema asetäitja Ismo Siikaluoma sõnul toimub eeluurimine tavapärasel viisil ehk kogutakse andmeid ning koostatakse raport.

Täpsemaid detaile praegu avalikkusega ei jagata ning raporti tulemuste kohta antakse infot 2-3 nädala pärast. Kui midagi väga olulist avastatakse, võidakse avalikkust muidugi informeerida ka varem, lisas Siikaluoma.

Siikaluoma nentis, et sellist piiririkkumist pole käesoleva aasta jooksul varem veel toimunud.

Merevägi korraldas teisipäeva õhtul pressikonverentsi

Soome merevägi korraldas täna Helsingis pressikonverentsi, kus jagati selgitusi seoses tundmatu veealuse objektiga Helsingi rannikuvetes.

Mereväe staabiülem Juha Vauhkonen rääkis, et esimene helisignaal veealuse objekti kohta saadi esmaspäeva hommikul kell 11. Teist korda märgati objekti öösel kell 1.30 pärast mida, saadi signaale rohkem kui tund aega. Öösel kell 3 tehti hoiatus käsisüvaveepommide abil, vahendas YLE.

Käsisüvaveepommid visati miinilaevalt Uusimaa.

Mereväe ja piirivalve ühisoperatsiooni olukorra selgitamiseks alustati juba eile. Eile kell 14.30 jõudsid esimesed Soome laevad kohale, kust oli tulnud esimene signaal.

Kuigi pärast eilset ööd pole uusi tähelepanekuid tundmatu veealuse tegevuse kohta saabunud, jätkavad Soome võimud olukorra jälgimist. Otsinguoperatsiooni intensiivsust on praeguse seisuga siiski juba vähendatud - laevad on sündmuskohalt tagasi kutsutud, kuid kõrgendatud seiret jätkatakse. Operatsioonist võtsid osa mereväe laevad Hanko ja Uusimaa ning piirivalvelaev Turva.

Ei saa kindlalt väita, et tegu oli allveelaevaga

Vauhkonen ütles pressikonverentsil, et kõikidele küsimustele ei saa hetkel veel väga täpseid vastuseid anda, kuid tema sõnul ei saa praegusel hetkel kindlalt öelda, et tegu oli allveelaevaga. Praegu on see hinnatud 4. kategooria juhtumiks ehk "allveelaev või muu veealune tegevus".

Analüüs juhtumi kohta valmin päevade, võib-olla isegi nädalate pärast, rõhutas Vauhkonen.

Selle üle, kas juhtumil on sarnasusi eelmise aasta sündmustega Stockholmi saarestikus, Vauhkonen spekuleerida ei soovinud.

"Selliseid asju ei juhtu sageli. Soome lahel oli viimati selline juhtum 2004. aastal, siis tuli kahel korral hoiatuseks käsisüvaveepomme visata," lausus ta.

Eelmise aasta oktoobris otsis Rootsi merevägi Stockholmi saarestikus tundmatu veealuse tegevuse jälgi. Siis kahtlustati, et tegu võis olla Venemaa allveelaevaga.

Venemaa kaitseministri asetäitja Anatoli Antonov on aga öelnud, et teated Venemaa allveelaevade viibimisest Euroopa riikide territoriaalvetes on osa infosõjast, mida Lääs Venemaa vastu peab.

YLE foto pressikonverentsi materjalidest:

Toimetaja: Marek Kuul, Sven Randlaid, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: