Soome merevägi võtab esimest korda pärast sõda relvastusse torpeedod ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Soome mereväe Hamina-klassi raketilaev Tornio.
Soome mereväe Hamina-klassi raketilaev Tornio. Autor/allikas: MKFI/Wikimedia Commons

Soome kaitseminister Jussi Niinistö andis teisipäeval kaitseväe logistikakeskusele volituse asuda korraldama mereväe Hamina-klassi raketilaevade kapitaalremonti. Uuenduskuuri raames ostetakse raketilaevade jaoks torpeedosid ning tegemist on esimese korraga pärast Teist maailmasõda, kui torpeedod Soome mereväe relvastusse kuuluvad.

Remondi eest vastutab riigi enamusosalusega ettevõte Patria Systems Oy ning esialgse hinnangu kohaselt läheb projekt maksma umbes 223 miljonit eurot, vahendas Yle.

Soome kaitseväe kinnitusel soovitakse Hamina-klassi laevade remontimisega kindlustada, et mereväe kaitsevõime säilib ka 2020. aastatel, kui loobutakse Rauma-klassi kolmanda põlvkonna raketilaevadest ning Laivue 2020 korvetid pole veel valmis saanud. Hamina-klassi laevad peaksid olema kasutusel 2035. aastani.

Lisaks kasututusaja pikendamisele on uuenduskuuri eesmärkideks ka allveelaevade vastase võimekuse ja aluste enda kaitsevõimaluste tõstmine.

Aastal 1947. sõlmitud Pariisi rahuleping keelas Soomel omada torpeedodega sõjalaevu, kuigi hiljem ütles Helsingi sellest piiranguartiklist lahti, välja arvatud tuumarelva puhul. Ehk sisuliselt tähendab see seda, et Hamina-klassi laevade remondiga saab Soome esimest korda pärast Teist maailmasõda torpeedodega varustatud sõjalaevad.

Torpeedod hangitakse koostöös Rootsiga

Plaanitav torpeedosüsteem on arendatud välja Läänemere rohkete saartega rannikut silmas pidades ning hange on töötatud välja koostöös Rootsi kaitseväe vastava ametkonnaga.

Soome merevägi peaks Saab Dynamics Ab torpeedod saama aastatel 2023-2025.

Hamina-klassi näol on tegu aastatel 1998-2006 Rauma laevaehitustehases valminud neljanda põlvkonna raketilaevadega. Kokku on Soome mereväel neli Hamina-klassi raketilaeva - hamina, Tornio, Hanko ja Pori.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: