Fotod: Ukraina matab oma tundmatuid sõdureid aasta pärast langemist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tundmatute sõdurite matmine Ukrainas
Tundmatute sõdurite matmine Ukrainas Autor/allikas: Gleb Garanich/Reuters/Scanpix

Ukrainas maeti täna 57 tundmatu sõduri surnukehad, kelle isikuid pole suudetud kindlaks teha ligemale aasta pärast tapmist relvakonfliktis separatistidega. Haudadesse lastud kirste katsid vaid ristid ja plaadid kirjaga „Tundmatu sõdur“.

Enamik sõdureist langes Ilovaiski lahingus eelmise aasta augustis pärast seda, kui Ukraina väed olid Vene sõjaväe toetusega mässuliste poolt sisse piiratud, relvitustatud ja ka arvulises vähemuses, vahendab Reuters.

Võimud on kuude kaupa püüdnud surnukehi tuvastada ja sugulasi leida, kuid edutult.

„Kohutav mõelda, et kusagil on nende vanemad, kes neid ootavad, oma lapsi, vendi, õdesid,“ ütles kohalik Olga Bondarenko, kes oli tulnud Zaporižžja oblasti kaguosas asuva Kušuhumi surnuaeda hukkunutele viimset austust avaldama.

Arvatakse, et kokkupõrkes hukkus sadu sõdureid, ehkki ametlikud arvud on tunduvalt väiksemad. Ukraina valitsuse katsed langenuid tuvastada on takistanud ka asjaolu, et need asusid separatistide kätte langenud alal.

Hiljem venitas protsessi sugulaste soovimatus anda DNA proove, nagu kinnitas Interfax Ukraina piirkondliku politseiametniku Oleksander Beda sõnu.
„Perekonnad loodavad kuni viimse hetkeni, et nende lähedased, kes on lahingtegevuses kadunuks jäänud, on kas kinni võetud või haiglasse sattunud. Neid võib mõista – lootus sureb viimasena,“ selgitas Beda.

Oktoobris ilmus parlamendi raport Ilovaiski lahingtegevuse kohta, mis loetles rea sõjalisi vigu ning sedastas, et „tragöödia põhjusteks on fundamentaalsed probleemid riigi kaitsesüsteemi korralduses“.

Raporti kohaselt ei suudetud tõest hukkunute arvu tuvastada kaitseministeeriumi ja kindralstaabi puudulike andmete tõttu.

Alates aprillist 2014, mil puhkesid sõjalised kokkupõrked Ukraina valitsusvägede ja mässuliste vahel, on ÜRO andmetel tapetud üle 6500 sõduri, separatisti ja tsiviilisiku.

Vägivald on jätkunud ka pärast relvarahu sõlmimist tänavu veebruaris.

 

 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: