Arst: inimesed kardavad, et teevad elustamisel midagi valesti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Euroopas sureb iga päev kuni 1000 inimest kellegi juuresolekul südame äkkseiskumisse. Et julgustada inimesi sellistel puhkudel abi osutama, peeti täna juba kolmandat korda üleeuroopalist südame taaskäivitamise päeva.

Südame äkksurmaks loetakse inimese südame seiskumist ilma ühegi eelneva sümptomiteta. Statistika kohaselt on Eestis selliseid juhtumeid aastas umbes 2000, millest 700 korral viibib inimese kokkukukkumise hetkel keegi juures. Samas vaid umbes 240 korral hakatse kannatanule abi osutama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Inimesed ei julge hakata elustama. Kardetakse, et tehakse midagi valesti. Oluline sõnum on see, et paraku tuleb aru saada, et inimene, keda haktakse elustama, on tegelikult juba surnud ja surnud inimest n-ö ära tappaja talle kahju teha ei ole võimalik," rääkis SA Tartu Kiirabi arst Ene Mattus.

Selleks, et just selliseid hirme vähendada, toimusidki täna SA Tartu Kiirabi eestvedamisel üle Kesk- ja Lõuna-Eesti praktilised lühiõppused, kus korrati üle lihtsad algtõed, kuidas äkksurma puhul teist inimest aidata.

Eesti Punase Risti Põlvamaa seltsi eestvedamisel käidi muuhulgas nii Kanepi vallamajas kui ka gümnaasiumis.

Tänase päeva mõte oligi jõuda võimalikult paljude inimesteni, et võtta nende ajast viis minutit oskuste täiendamiseks või ülekordamiseks.

"Tegelikult on elupäästev abi nende inimeste käes, kes on seal sündmuse juures kohapeal. Kiirabi on see, kes tuleb, kui teda kutsutakse ja jõuab kohale teatud aja pärast," märkis Mattus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: