Riias avati Maxima poevaringus hukkunute auks ajutine mälestusmärk ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Riias avati Maxima poevaringu paigas 54 hukkunu mälestuseks ajutine mälestusmärk. Läti ohvriterohkeimast tragöödiast möödus laupäeval kaks aastat nin nüüdseks on mahukad uurimistoimikud antud kohtusse ja detsembri esimesel poolel hakatakse asja arutama.

Kogu päeva jooksul viidi Zolitude õnnestuapaika lilli ja küünlaid hukkunute auks. Paljud, kes viga said, ravivad end tänini. Kokku on kannatanuid 263, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Maxima poevaringu peapõhjus on suur hooletus, sest prokuratuuri andmeil on tuvastatud 30 olukorda, milles teisiti tegutsedes jäänuks tragöödia olemata. 80 mahukas köites on järeldused nii era- kui ka juriidiliste isikute eksimuste kohta.

Nagu kaks aastat on näidanud, raputas Zolitude õnnetus mitte ainult tol hetkel poes olnute ja nende lähedaste saatust, vaid pani proovile kogu Läti ja Riia linna ehitusseadusandluse, -järelvalve ja ka sotsiaalse abistamise võimekuse ja juriidilise poole.

Ludmillla Bondarenko kaotas tol õhtul tütre. "Poleks kunagi oodanud sellist lõppu. Mu tütar tegelikult ei ostnudki midagi, me käisime poes pärast kella seitset. Ta lihtsalt ootas mind. See on väga solvav," rääkis naine.

"Ilmselt tehti hoonet ehitades vigu. Keegi ei taha ju oma vigu tunnistada, keegi ei taha olla kaasosaline. Mõned nimed on avalikustatud, kuid mis nendega saab, pole teada," kommenteerisid juhtunut Svetlana ja Nadežda.

Õnnetuspaigas peeti hingepalvust, teiste seas tõi pärja president Raimonds Vejonis.

Ajutise mälestusmärgi autor on kunstnik Arta Goldberga. Klaas sümboliseerib inimelu haprust, tähise aluseks olev betoon aga näitab, et oma saatuse eest ei pääse.

Ajutine on mälestusmärk seepärast, et kannatanute soov on avada seal memoriaalkompleks ja park, kuid poollagunenud hoone omanikud pole sellega nõus.

"Firma Homburg Zolitude, mis on Euroopa investeerimisfondi Homburg tütarettevõte, tahab väga seda projekti lõpetada ja saada siit kasumit. Juba terve aasta peame selle firmaga läbirääkimisi. Praegu on need aga peatatud, sest kohus arestis ettevõtte vara. Nii et hoone ja aia taga olev maa on arestitud," selgitas ühenduse "Zolitude 21.11" juht Regina Loćmele-Lunova.

Zolitude tragöödia kannatanuid ühendav mittetulundusühing üllitas nii läti- kui ka venekeelse mälestusraamatu, mida esitleti nii õnnestuspaigal kui ka Riia raekojas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: