Minister: Soome idapiiri turvamiseks relvastatud ajateenijaid ei vajata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1456387614000 | amCalendar}}
Soome sõjaväelane, piirivalvur ja politseinik.
Soome sõjaväelane, piirivalvur ja politseinik. Autor/allikas: Attila Cser/Reuters/Scanpix

Soome idapiiri turvamiseks ei lähe vaja relvastatud ajateenijaid, lausus siseminister Petteri Orpo neljapäeval.

Päevaleht Helsingin Sanomat kirjutas neljapäeval, et valitsuse migratsioonialases töögrupis on hakatud arutama relvastatud ajateenijate ja reservväelaste kasutamist piirivalvurite abistamiseks. Leht tugines väites ametnikust allikale, kelle sõnul oli küsimus alles arutelufaasis.

Siseminister tõrjus väidet jõuliselt. Töögrupis "pole räägitud sõnakestki", lausus minister Brüsselis Euroopa Liidu siseministrite kohtumisele saabudes.

Orpo hinnangul tundub päevalehe väide viitavat võimalikele tagavaraplaanidele, mida ametnikud arutavad isekeskis.

Kehtiva seaduse alusel ei saa kaitsevägi osutada rahuajal piirivalvele relvastatud abi ning ajateenijate kasutamiseks tuleb seadust muuta. Samas on ajateenijaid kasutatud näiteks Tornio põgenikekeskuses erinevate ülesannete täitmisel.

Orpo sõnul pole seaduse muutmine praegu kohane ega vajalik.

Arutelude taustaks on mure idapiiri kaudu Soome saabuvate põgenike arvu pärast, ütles Helsingin Sanomat. Praeguse seisuga tulevad põgenikud Soome vaid Lapimaal asuvate Salla ja Raja-Joosepi piiripunkti kaudu ning esialgu on saabunuid umbes tuhatkond, kirjutas leht.

"Lahendus tuleb leida Soome ja Venemaa vahelistel kõnelustel. Ajateenijate seal (piiril) viibimine ei tuleks üldse kasuks," ütles siseminister.

Samas möönis ta, et kui lumi peaks täielikult sulama kogu idapiiri ulatuses, siis muutub piiri kontrollimine väga keeruliseks.

"Kui midagi niivõrd dramaatilist peaks juhtuma, siis seisab Soome silmitsi väga suurte küsimustega. Sellisel juhul peaksime palju asju ümber mõtlema."

Kaitseminister Jussi Niinistö ütles samuti, et kõnealuses töögrupis küsimust arutatud ei ole. Lisaks on ta Orpoga sama meelt, et idapiiri valvamiseks relvastatud ajateenijaid vaja ei lähe.

Orpo on töögrupi eesistuja ning sellesse kuuluvad teiste seas peaminister Juha Sipilä, välisminister Timo Soini ja rahandusminister Alexander Stubb.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: